Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Chiny: dobre perspektywy rozwoju rynku żywnościowego

W świetle prognoz IGD, do 2020 roku rynek spożywczy w Chinach wzrośnie o jedną trzecią osiągając wartość 1,5 bln dolarów. Tym samym stanie się największym rynkiem spożywczym na świecie. Zdaniem ekspertów niedawne zawirowania na chińskim rynku w znaczący sposób nie wpłyną na sytuację, a Chiny dalej będą umacniały swoją pozycję gospodarczą.


Autor: portalspozywczy.pl
Data: 30-12-2015, 11:16
Fot. Shutterstock

- Obecne zawirowania i strach przed kryzysem, nie zmienią w istotny sposób pozytywnych prognoz rozwoju rynku żywnościowego w Chinach. Biorąc pod uwagę tempo bogacenia się chińskiego społeczeństwa, szybką urbanizację i wolny, ale jednak przyrost, liczby ludności, wzrost rynku o jedną trzecią wydaje się bardzo realny - wyjaśnia w rozmowie z serwisem portalspozywczy.pl Michał Koleśnikow, kierownik zespołu ds. analiz sektorowych i rynków rolnych Banku BGŻ BNP Paribas.

Jak dodaje, nawet ewentualny faktyczny kryzys nie powinien w dramatyczny sposób zmienić prognoz dotyczących rynku spożywczego w Chinach. Wydatki chińskich konsumentów na żywność mogą zostać ograniczone dopiero na końcu, jeżeli problemy gospodarcze okażą się naprawdę duże.

- Gdyby tak było, znalazło by to odzwierciedlenie wcześniej i w większym stopniu w przypadku np. branży motoryzacyjnej, RTV/AGD, czy odzieżowej. Być może wówczas chiński rynek spożywczy nie rósł by aż tak szybko, ale i tak prawdopodobnie tempo jego wzrostu było by duże w porównaniu z wieloma innymi rynkami. Załamanie gospodarcze musiało by być naprawdę katastrofalne, aby rynek żywności w Chinach nie urósł - podkreśla Michał Koleśniow.

W przekonaniu Koleśnikowa na razie jest jeszcze zbyt wcześnie na oczekiwanie, że ostatnie zawirowania na giełdzie oraz pogorszenie wyników gospodarczych oznaczają początek poważnego kryzysu w Chinach. Część inwestorów panikuje, niektórzy boją się daleko idących konsekwencji, jednak tak właściwie dotychczas nie wydarzyło się jeszcze nic naprawdę groźnego. 

- Jeśli rzeczywiście chińska gospodarka znajdzie się w kryzysie i to głębokim, tzn. np. dojdzie do znacznej dewaluacji juana i załamania na rynku nieruchomości, to oczywiście może się to odbić również na firmach eksportujących żywność do Chin. Na dzień dzisiejszy jednak prawdopodobieństwo takiego zdarzenia nie jest na tyle duże, aby brać go pod uwagę jako jeden z podstawowych scenariuszy - tłumaczy Michał Koleśnikow, kierownik zespołu ds. analiz sektorowych i rynków rolnych Banku BGŻ BNP Paribas.

© Portal Spożywczy 2020-12-03 08:39:33