Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Producenci z Lubuskiego będą promować się na targach Grüne Woche

Dziesięciu wystawców z województwa lubuskiego weźmie udział w największych na świecie targach żywności, rolnictwa i ogrodnictwa "Die Internationale Grüne Woche" (Międzynarodowy Zielony Tydzień) w Berlinie.


Autor: PAP
Data: 13-01-2016, 12:16
Grüne Woche to największe targi żywności, rolnictwa i ogrodnictwa na świecie. Fot. Shutterstock

Jak poinformował rzecznik Zarządu Województwa Lubuskiego Michał Iwanowski, na lubuskim stoisku zaprezentuje się 10 wystawców. Będą to lubuskie browary, producenci żywności i rękodzielnicy.

- Stawiamy na promocję naszych specjałów, czyli produktów tradycyjnych powstających z ekologicznych surowców, zgodnie z tradycyjnymi recepturami. Na zwiedzających będą czekały wyroby piekarnicze, ciasta, chleby, miody oraz wiele innych produktów regionalnych. W sobotę (16 stycznia) nasze stoisko odwiedzi wicemarszałek woj. lubuskiego Stanisław Tomczyszyn - powiedział PAP Iwanowski.

Dodał, że corocznie targi w Berlinie odwiedza blisko pół miliona osób, co stwarza dla lubuskich wystawców doskonałą okazję do zaprezentowania swoich unikatowych produktów i pozyskania nowych klientów.

"Zielony Tydzień" w Berlinie jest największym spotkaniem producentów i przetwórców żywności z całego świata. Przez 10 dni swoją ofertę przedstawiają wystawcy z ponad 70 krajów.

Targi oferują warzywa, owoce, mięsa, ryby i produkty mleczne. Dodatkowo można zapoznać się z ofertą win, piw i innych alkoholi związanych z międzynarodowymi specjalnościami.

W dziedzinie rolnictwa i ogrodnictwa na berlińskich targach znajdziemy tematy dotyczące zapotrzebowanie na surowce, energia ekologiczna i inne działy przedstawione praktycznie i teoretycznie. W programie zaplanowano wiele wykładów tematycznych, ponad 300 konferencji, seminariów, prelekcji i dyskusji.

W tym roku krajem partnerskim targów jest Maroko. Impreza rozpocznie się w piątek (15 stycznia) i potrwa do następnej niedzieli (24 stycznia br.).

© Portal Spożywczy 2020-11-29 11:23:33