Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Siarczyste mrozy w Rosji na Ukrainie. Będą straty w uprawach ozimych?

Jak podaje UkrAgroConsult, temperatura powietrza na wschodzie Ukrainy i w Rosji spadała ostatnio nawet do minus 23°C. Na razie obawy o kondycję ozimin nie znajdują przełożenia w korektach prognoz tegorocznych zbiorów pszenicy - informuje FAMMU/FAPA.


Autor: Źródło: FAMMU/FAPA z wykorzystaniem Reuters i innych źródeł
Data: 14-01-2016, 12:42
W Rosji i na Ukrainie temperatura spadła poniżej -20 stopni Celsjusza. fot. shutterstock

W Rosji i na Ukrainie pojawiają się obawy o skutki mrozów z temperaturami poniżej minus 18°C
na uprawy zbóż ozimych. W niektórych rejonach oziminy są co prawda chronione przez śnieg
(środkowa i północno-wschodnia Ukraina), ale nie wszędzie.

Na wschodzie Ukrainy warstwa śniegu chroniącego zasiewy ozimin jest w tej części kraju stosunkowo gruba – ok. 15 cm, co daje nadzieję na zmniejszenie ryzyka strat mrozowych. Natomiast w zachodnich rejonach kraju pokrywa śniegu jest dużo mniejsza – średnio ok. 2 cm, ale i mrozy nieco mniej dotkliwe (minus 10°C – minus 15°C) w większości obszarów.

Jak na razie obawy o kondycję ozimin nie znajdują przełożenia w korektach prognoz tegorocznych zbiorów pszenicy ozimej. UkrAgroConsult nawet je podwyższył – z wcześniejszych 17,5 mln ton do 17,8 mln ton, uwzględniając nieco większy areał. 

Siarczyste mrozy są dotkliwe także w Rosji. W niektórych rejonach kraju oziminy chroni pokrywa śniegu (region centralny, północny Kaukaz, rejon doliny Wołgi). Jednak nie wszędzie jest ona wystarczającą ochroną przed dotkliwym mrozem. W Rosji spodziewane są straty mrozowe w
uprawach ozimych.

© Portal Spożywczy 2020-11-29 08:23:31