Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Jak spalić pączkowe kalorie? Można biegać lub...grać w karty

Trzy godziny gry w karty lub 20 minut wchodzenia po schodach - naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu obliczyli, jakie aktywności najszybciej pomogą spalić nadprogramowe kalorie po tłustym czwartku.


Autor: glos.up.wroc.pl
Data: 04-02-2016, 12:57
W tłusty czwartek Polacy zjedzą ok. 100 mln pączków. fot. Blikle.pl

Szacuje się, że w tłusty czwartek każdy Polak zjada średnio 2,5 pączka. Czy to naprawdę aż taki szok dla organizmu?

Dr Marek Szołtysik, dietetyk i konsultant żywieniowy z Wydziału Nauk o Żywności UP uspokaja - Wartość kaloryczna pączków (ok. 300 kcal) jest faktycznie dość wysoka, więc przy dziennym zapotrzebowaniu na poziomie mniej więcej 2 tys. kalorii dwa czy trzy pączki mogą przerazić. Jednak martwić powinni się tylko ci, którzy mają tłusty czwartek przez cały rok. Jeżeli tego jednego dnia pozwolimy sobie nawet na kilka pączków, ale zasadniczo odżywiamy się zdrowo i racjonalnie, na pewno nam nie zaszkodzą - dodaje.

– Jeśli ktoś mocno dba o linię i nie może znieść myśli o tych 300 kaloriach, niech postawi na faworki – w końcu to co innego zjeść jednego pączka, a co innego jednego faworka. Albo po prostu zróbmy sobie w tym dniu „kaloryczną dyspensę" – przekonuje dr hab. Joanna Wyka z Katedry Żywienia Człowieka Wydziału Nauk o Żywności UP.

Naukowcy z wrocławskiego Uniwerstytetu Przyrodniczego obliczyli, jakie aktywności pomogą nam jak najszybciej spalić pączkowe kalorie. I tak osoba o wadze 65 kg, aby zniwelować efekt zjedzenia zawierającego 300 kcal pączka może: biegać przez 25 minut, jeździć na rowerze przez 40 min., pływać żabką przez godzinę, grać w karty przez trzy godziny lub...spać przez 4,5 godziny.

Czytaj więcej na: glos.up.wroc.pl

 

 

© Portal Spożywczy 2020-11-29 23:11:51