Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Ukraiński rząd rozważa zwiększenie kwot w eksporcie zbóż

W kwietniu 2008 rząd rozpatrzy możliwość dalszego zwiększenia kwot w eksporcie ziarna zbóż - poinformowała FAMMU/FAPA powołując się na ukraiński resort rolnictwa.


Autor: FAMMU/FAPA
Data: 08-04-2008, 17:29

Pomimo wcześniejszych zapowiedzi do tej pory Ukraina nie podniosła kwot w wywozie pszenicy i jęczmienia. Przedłużono jedynie okres obowiązywania kontyngentów - do końca bieżącego sezonu handlowego oraz zniesiono restrykcje w wywozie kukurydzy.

Handlowcy postulują jednak o dalsze złagodzenie restrykcji w eksporcie ziarna - w tym przede wszystkim o podniesienie kwot wywozowej dla pszenicy miękkiej - z obecnych 200 tys. ton do co najmniej 1,2 mln ton. Argumentują oni, iż dalsza zwłoka w znoszeniu ograniczeń w eksporcie może mieć poważne skutki dla ukraińskiego rynku zbożowego.

Możliwości przechowywania ziarna na Ukrainie są ograniczone (szacuje się je na ok. 30 mln ton), a zapowiadają się wyjątkowo wysokie zbiory. Może zabraknąć miejsca w silosach. Ocenia się, iż łącznie z obecnymi zapasami Ukraina może potrzebować powierzchni magazynowej dla ok. 50 mln ton ziarna.

© Portal Spożywczy 2021-01-19 15:43:47