Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Wedel i Makarony Polskie produkują makaron kakaowy

Firma Wedel podjęła współpracę z firmą Makarony Polskie. Firmy wprowadziły na rynek makaron z dodatkiem kakao z Ghany marki E.Wedel. To pierwszy tego typu makaron na polskim rynku.


Autor: portalspozywczy.pl
Data: 15-02-2016, 13:34
Wersja kakaowa makaronu to całkowita nowość na polskim rynku fot. makaronypolskie.pl

Produkt ten to odpowiedź na rosnące zróżnicowanie na rynku makaronów, które są obecnie są one dostępne w bardzo wielu odmianach, kształtach i kolorach.  Wersja kakaowa makaronu to całkowita nowość na polskim rynku.

Wstęgi Makaronów Polskich z kakao oprócz klasycznej pszenicy, mają także w składzie pszenicę durum. Dzięki współpracy firmy E.Wedel i Makaronów Polskich powstał produkt nadający się zarówno do dań słodkich, deserów jak i do dań wytrawnych. Pasuje m.in. do owoców i twarożku oraz sosu czekoladowego. Można go też dodać do potraw słonych, bo kakao dobrze komponuje się np. z orzechami, serami pleśniowymi czy szpinakiem.

E. Wedel to jedna najsilniejszych marek czekoladowych w Polsce W portfolio marki znajdują się m.in. takie słodycze, jak Ptasie Mleczko, Mieszanka Wedlowska, czekolady, ciastka, wafle i batony. Od września 2010 roku, Wedel jest częścią japońskiej Grupy Lotte, która jest międzynarodowym koncernem, założonym w 1948 roku.

 

© Portal Spożywczy 2020-05-29 21:27:43