Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Plan Morawieckiego będzie miał pośredni wpływ na branżę handlu

Każde działanie na rzecz stworzenia długofalowej wizji rozwoju gospodarki należy ocenić pozytywnie. Dobrze, że plan rozwoju gospodarczego Polski autorstwa wicepremiera Mateusza Morawieckiego powstał i zwraca uwagę na ograniczenia i problemy w rozwoju naszej gospodarki – mówi serwisowi portalspozywczy.pl Maciej Ptaszyński, dyrektor generalny Polskiej Izby Handlu. Plan Morawieckiego będzie miał pośredni wpływ na branżę handlu w Polsce.


Autor: OW, portalspozywczy.pl
Data: 22-02-2016, 09:38
Maciej Ptaszyński, dyrektor generalny Polskiej Izby Handlu. Fot. Polska Izba Handlu

– Założenia są na pewno słuszne – należy je jednak traktować jako ogólne wytyczne – będą one na pewno korygowane przez zmieniającą się sytuację ekonomiczną i polityczną w skali europejskiej i globalnej. Dlatego też realizacja może odbiegać od przedstawionych projektów. Jak zwykle o całości decydują szczegóły – mówi serwisowi portalspozywczy.pl Maciej Ptaszyński, dyrektor generalny Polskiej Izby Handlu.

Dodaje, że wsparcie małych i średnich przedsiębiorstw oraz promocja eksportu są niezbędne dla rozwoju kraju – to zresztą postulaty, o których Polska Izba Handlu jako najszersza reprezentacja handlu w Polsce, mówi już od dawna.

– Plan Morawieckiego będzie miał na branżę handlu w kraju wpływ pośredni – oczywiście to zależy, jak będą wspierane małe i średnie przedsiębiorstwa. Ważne jest budowanie przyjaznego otoczenia dla firm. W mniejszym stopniu ma znaczenie dla handlu wsparcie innowacji, ponieważ nie przełoży się to bezpośrednio na handel. Wsparcie eksportu ważne jest natomiast dla firm działających także na innych rynkach. A promowanie polskich marek na pewno jest bardzo pożądane – podkreśla Maciej Ptaszyński.

Czy „Plan Morawieckiego” zgodnie z deklaracjami ma szansę wyrwać nas z pułapek: średniego dochodu, braku równowagi pomiędzy kapitałem zagranicznym i krajowym zaangażowanym w gospodarkę, przeciętnego produktu  oraz pułapki demograficznej?

– Bardzo ciężko jest oczekiwać pełnej równowagi pomiędzy kapitałem zagranicznym i krajowym, ponieważ kapitał krajowy nie będzie raczej w stanie dorównać możliwościami kapitałowi zagranicznemu. Na pewno zwiększenie jego udziału w gospodarce byłoby bardzo wartościowe i jeżeli uda się znaleźć rozwiązania, które na to pozwolą, będziemy mogli mówić o sporym sukcesie – tłumaczy Maciej Ptaszyński.

Według niego pułapka przeciętnego produktu zależy od wielu czynników, w tym między innymi od popytu – w zależności od niego tworzone są produkty, które trafiają na rynek. A pułapkę demograficzną można rozpatrywać osobno, ponieważ nie ma ona bezpośredniego związku z gospodarką – oczywiście jedno z drugim się łączy, ponieważ poczucie stabilizacji jest czynnikiem, który będzie miał wpływ na decyzje o posiadaniu dzieci.

– Warto też wziąć pod uwagę głos ekspertów, którzy zwracają uwagę, że powinno się wspierać produkcję rolną, która jest istotnym elementem rozwoju handlu spożywczego – wyjaśnia dyrektor generalny Polskiej Izby Handlu.

Podkreśla, że jeżeli chodzi o handel, to potrzebuje on między innymi wsparcia w budowaniu świadomości przedsiębiorców w zakresie znaczenia integracji, dobrego prawa, prostego i nie obciążającego systemu podatkowego.

© Portal Spożywczy 2020-10-28 12:15:50