Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Wiceprezes Farmio: Polska z dużym potencjałem wzrostu rynku jaj

Zdaniem Andrzeja Łęgosza, wiceprezesa Farmio, w Polsce istnieje duży potencjał rozwoju rynku jaj, co wynika ze stosunkowo niskiego spożycia per capita w stosunku do innych państw Unii Europejskiej.


Autor: RW,portalspozywczy.pl
Data: 29-02-2016, 12:36
Fot. Shutterstock

W rozmowie z serwisem portalspozywczy.pl Andrzej Łęgosz odniósł się do sytuacji a rynku jaj. Jak podkreślił od kilku miesięcy sytuacja jest dość stabilna. 

- Ceny po znaczących wzrostach z pierwszej połowy 2015 roku, na skutek sytuacji w USA, w drugiej połowie nieznacznie spadły i obecnie utrzymują się na stabilnym poziomie - zauważył wiceprezes Farmio. Jak dodał z pewnością w Polsce istnieje duży potencjał wzrostu, wynikający ze stosunkowo niskiego spożycie jaj per capita w stosunku do innych państw UE.

- To wymaga od branży rozsądnych działań promocyjno–edukacyjnych w kierunku wzrostu spożycia jako zdrowego produktu, a nie koncentrowania się jedynie na walce z Farmio - zauważył.

- Sytuacja Farmio z roku na rok jest coraz lepsza. Co roku odnotowujemy istotne wzrosty sprzedaży. To wynik zaufania konsumentów do marki - przyznał Andrzej Łęgosz, wiceprezes Farmio, w rozmowie z serwisem portalspozywczy.pl.

Zachęcamy do przeczytania całego wywiadu z Andrzejem Łęgoszem: Andrzej Łęgosz, wiceprezes Farmio - przeczytaj obszerny wywiad

© Portal Spożywczy 2020-11-29 03:30:34