Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Prezes Indykpolu: wejście TTIP może zniszczyć dorobek drobiarstwa

Piotr Kulikowski, prezes Indykpolu, w rozmowie z serwisem portalspozywczy.pl ostrzega, że wejście w życie porozumienia handlowego pomiędzy UE a USA (TTIP) może zaszkodzić europejskim - w tym także polskim - konsumentom, a nawet zniszczyć dorobek drobiarstwa w Polsce oraz całej Unii.


Autor: RW, portalspozywczy.pl
Data: 08-03-2016, 10:23
Piotr Kulikowski, prezes Grupy Indykpol (fot. PTWP)

Prezes Indykpolu podkreśla, że dotychczas USA nie było znaczącym partnerem Unii Europejskiej w wymianie handlowej drobiem, ponieważ ich warunki produkcji i uboju są zdecydowanie mniej restrykcyjne od stosowanych w Polsce i innych krajach europejskich.

- Koszty produkcji drobiu w USA są niższe niż w UE między innymi z powodu istotnych różnic w organizacji procesów tuczu i uboju drobiu. Najważniejsze z nich to stosowanie w USA mączek mięsno-kostnych i antybiotyków w żywieniu drobiu oraz używanie chloru do dezynfekcji tuszek w ubojniach - przyznaje Kulikowski.

Jak dodaje dopuszczenie do obrotu na unijnym rynku amerykańskiego drobiu zaszkodzi przede wszystkim unijnym oraz polskim konsumentom.

- Nie będą w pełni świadomi obecności na rynku mięsa drobiowego produkowanego w dwóch bardzo różnych standardach jakościowych. Na półkach sklepowych byłyby bowiem obecne droższe produkty drobiarskie produkowane zgodnie z wysokimi standardami unijnymi oraz tańszy drób amerykański produkowany w zupełnie innej technologii i o zdecydowanie gorszych parametrach jakościowych - mówi prezes Indykpolu.

Ostrzega także, że wejście w życie TTIP może mieć negatywne konsekwencje dla branży drobiarskiej w całej Unii Europejskiej.

- Wejście w życie umowy o wolnym handlu pomiędzy Wspólnotą Europejską a Stanami Zjednoczonym może zniszczyć dorobek unijnego i polskiego drobiarstwa, zwłaszcza w zakresie jakości i bezpieczeństwa drobiu. USA będą bowiem kierować na rynek europejski nadwyżki drobiu w niskich cenach co może prowadzić do deregulacji naszego rynku. Eksport polskiego drobiu na rynek amerykański nie ma natomiast szans powodzenia ze względu na nowoczesny charakter produktów drobiarskich i niekonkurencyjne ceny - mówi w wywiadzie z serwisem portalspozywczy.pl Piotr Kulikowski, prezes Indykpolu.

Zachęcamy do przeczytania obszernego wywiadu z Piotrem Kulikowskim, prezesem Indykpolu.

Piotr Kulikowski, prezes Indykpolu - obszerny wywiad

© Portal Spożywczy 2020-11-27 01:03:08