Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Straty w oziminach mogą podbić ceny jęczmienia i pszenicy

- GUS opublikował dane na temat cen produktów rolnych w lutym. Spadek cen w ujęciu rocznym został odnotowany w przypadku wszystkich rodzajów żywca rzeźnego. Ceny bydła obniżyły się o 2,7 proc. r/r, trzody chlewnej o 7,7 proc. r/r, a drobiu o 5,1 proc. r/r. Spadek miał miejsce również w przypadku ceny skupu mleka, która w ujęciu rocznym obniżyła się o 9,3 proc. – zwraca uwagę Jakub Olipra, ekonomista Banku Credit Agricole.


Autor: Credit Agricole
Data: 21-03-2016, 15:56
Jakub Olipra z Credit Agricole Bank Polska S.A. /fot. CA

Wzrost cen w ujęciu rocznym został odnotowany natomiast w przypadku większości gatunków zbóż. Obniżeniu uległy jedynie ceny pszenicy (-9,2 proc. r/r) oraz jęczmienia (-1,2 proc. r/r).

- Niemniej jednak, biorąc pod uwagę ocenę stanu przezimowania głównych upraw polowych w Polsce wykonaną w II dekadzie marca przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach (IUNG), w naszej ocenie istnieje wysokie prawdopodobieństwo wzrostu cen tych gatunków zbóż w kolejnych miesiącach - mówi Olipra.

Zgodnie z szacunkami IUNG, na poziomie całego kraju straty w zasiewach zbóż ozimych przekroczyły 10 proc., a gatunkami zbóż, które ucierpiały w sposób szczególny są jęczmień i pszenica.

 

© Portal Spożywczy 2020-11-23 23:10:16