Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

UE: Na mechanizmy poprawiające zaopatrzenie cukru trzeba poczekać?

Wbrew wcześniejszym spekulacjom, Komisja Europejska ma nie być zainteresowana szybkim uruchomieniem mechanizmów poprawiających zaopatrzenie unijnego rynku w cukier - informuje FAPA/FAMMU na podstawie Reuters.


Autor: FAPA/FAMMU na podstawie Reuters
Data: 23-03-2016, 10:14

Jeszcze tydzień-dwa temu mówiło się, że zostanie uruchomiony preferencyjny import cukru po obniżonym cle oraz przekwalifikowanie pozakwotowej produkcji. W sumie miałoby dać to przynajmniej 300 tys. ton cukru ekstra, choć pojawiały się też znacznie wyższe liczby – spekulowano nawet o imporcie rzędu 1,5 mln ton.

Obecnie jednak KE ma zwlekać z decyzją i uważnie monitorować sytuację rynkową. Unijny bilans cukru ma nie być jednorodny – braki zaopatrzeniowe mają występować w krajach śródziemnomorskich i nordyckich. KE ma czekać na dwie kluczowe informacje.

Pierwszą jest import z Brazylii w ramach Koncesji CXL. Miesiąc temu spekulowano, że w marcu przypłynie do UE przynajmniej 300 tys. ton cukru. Wnioski przywozowe złożono jednak na niespełna 60 tys. ton, a do sprowadzenia na preferencyjnych zasadach jest jeszcze prawie 275 tys. ton z tego kraju. Drugą są dane o skutkach suszy w południowo-afrykańskich państwach, które są dostawcami cukru w UE. Dopiero gdyby okazało się, że te źródła zaopatrzenia zawodzą, KE miałaby na poważnie zastanowić się nad dodatkowymi mechanizmami.

© Portal Spożywczy 2020-11-26 10:46:00