Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Bezpieczeństwo żywności zagrożone przez wakaty w Inspekcji Weterynaryjnej?

- Brak stabilnej sytuacji ekonomicznej lekarzy weterynarii jest bezpośrednim powodem ich odchodzenia z pracy w Inspekcji Weterynaryjnej. Liczne wakaty w tej instytucji stwarzają realne zagrożenie dla bezpieczeństwa żywności w Polsce - piszą w liście do ministra Krzysztofa Jurgiela przedstawiciele Porozumienia Wielkopolskiego zrzeszającego środowisko weterynaryjne.


Autor: portalspozywczy.pl
Data: 23-03-2016, 11:22

W liście skierowany do ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela Porozumienie Wielkopolskie zwraca uwagę na trudną sytuację ekonomiczną lekarzy weterynarii oraz innych pracowników inspekcji weterynaryjnej.

- Brak waloryzacji pensji pracowników Inspekcji Weterynaryjnej doprowadził przez ostatnie 8 lat do spadków ich dochodów o 30 proc. Dlatego walczymy o wyrównanie tych uposażeń do poziomu porównywalnego do innych instytucji państwowych, takich jak prokuratura, sądownictwo, czy leśnictwo - napisano w liście.

Zdaniem Porozumienia Wielkopolskiego brak stabilnej sytuacji ekonomicznej lekarzy weterynarii jest bezpośrednim powodem ich odchodzenia z pracy z Inspekcji weterynaryjnej. Liczne wakaty w tej instytucji stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa żywności w Polsce.

- Są inpektoraty, gdzie w zespołach nadzoru brakuje trzech lekarzy weterynarii, a pozostali pracują w natłoku zajęć. Nie jest to informacja optymistyczna dla polskiego eksportu żywności, w którym skuteczność nadzoru ma decydujące znaczenie w utrzymaniu jakości produktu. Nie możemy dopuścić do utraty zdobytych z takim wysiłkiem zagranicznych rynków - przekonują przedstawiciele Porozumienia Wielkopolskiego. 

Jak podkreślają w ciągu ostatnich lat rząd ignorował środowisko weterynaryjne. Z żądaniami płacowymi wystąpiło on już w czerwcu zeszłego roku, a więc jeszcze pod rządami koalicji PO-PSL. Próby porozumienia zakończyły się niepowodzeniem. 

- Za kilka dni polskie rodziny usiądą do świątecznego stołu zastawionego polską żywnością. Żywnością, która jest synonimem jakości i bezpieczeństwa. Głęboko wierzymy, że uda nam się wspólnie ustalić satysfakcjonujący wszystkich kompromis tak, aby ten stół był bezpieczny jak najdłużej - podkreślono w liście skierowanym do Krzysztofa Jurgiela.

 

© Portal Spożywczy 2020-12-02 23:37:17