Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

UE: Wzmożony eksport wspiera ceny pszenicy

W przedostatnim tygodniu marca notowania zbóż w kontraktach terminowych na giełdzie Euronext nieznacznie wzrosły. Kukurydza w kontrakcie czerwcowym podrożała przez tydzień o 0,3 proc. do 154 EUR/tonę, a pszenica w kontrakcie majowym o 1 proc. do 155 EUR/tonę - informuje FAMMU/FAPA.


Autor: komentarz analityków FAMMU/FAPA z wykorzystaniem Reuters oraz innych źródeł
Data: 29-03-2016, 15:48
fot. shutterstock

Wspierająco na ceny pszenicy mógł wpłynąć wyjątkowo wysoki eksport pszenicy z UE. W kończącym się tygodniu KE wydała licencje na wywóz 1,055 mln ton pszenicy miękkiej, co oznacza drugi z rzędu tygodniowy wynik w sprzedaży zagranicznej tego gatunku od początku bieżącego sezonu handlowego.

W skali tygodnia notowania kukurydzy w majowym kontrakcie na CBoT były stabilne – 145,1 USD/tonę. Podobnie nieznaczne wahania wystąpiły w przypadku pszenicy w najbliższym kontrakcie – 170,1 USD/tonę. 

Wyniki amerykańskiego eksportu zbóż w dalszym ciągu są stosunkowo słabe. W tym tygodniu dolar po wcześniejszym osłabieniu, ponownie zaczął się umacniać. W zderzeniu z wysoką podażą argentyńskiej kukurydzy (ostatnie prognozy w rekordowej wysokości 37 mln ton) może to potęgować problemy w amerykańskim eksporcie tego gatunku.

W Stanach odnotowuje się co prawda niekorzystne warunki pogodowe w pasie upraw pszenicy HRW, jednak wysokie zapasy tej klasy pszenicy pozostające po poprzednim sezonie będą łagodziły ewentualne negatywne skutki suszy.

W USA utrzymuje się wyjątkowo szybkie tempo produkcji etanolu, wytwarzanego w przeważającej większości z kukurydzy. W ostatnim monitorowanym tygodniu amerykańska produkcja tego biopaliwa wyniosła 995 tys. baryłek dziennie, tj. tylko o 4 tys. baryłek mniej niż przed tygodniem. Zapasy etanolu wzrosły w skali tygodnia o 334 tys. baryłek do 22,52 mln baryłek. Notowania etanolu w najbliższym kontrakcie na CBoT wynosiły 1,407 USD za galon amerykański. Pod koniec tygodnia notowania ropy naftowej Brent na londyńskiej giełdzie spadły poniżej 40 USD za baryłkę do 39,75 USD za baryłkę. Notowania ropy mogą pośrednio oddziaływać na kształtowanie się cen biopaliw, więc kierunek w którym będą one podążać w najbliższym czasie może mieć pewien wpływ na ceny kukurydzy lub soi.

© Portal Spożywczy 2020-11-25 17:44:50