Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

MARS: Plony pszenicy i jęczmienia będą niższe niż przed rokiem

Unijny zespół monitorujący uprawy MARS podał prognozy plonowania zbóż w UE w 2016 roku. Średnie plony pszenicy miękkiej są przewidywane na 5,96 t/ha, tj. o 4,8 proc. mniej w porównaniu z zeszłorocznym wynikiem, a średnie plonowanie jęczmienia ozimego na 5,82 t/ha, tj. o 4,9 proc. poniżej plonów z ubiegłego roku - informuje FAMMU/FAPA.


Autor: FAMMU/FAPA z wykorzystaniem Reuters i innych źródeł
Data: 29-03-2016, 15:57
fot. shutterstock

Pomimo zapowiadanego spadku w obu przypadkach oznacza to plony wyższe od średniej z ostatnich pięciu lat. 

Dzięki łagodnej zimie uprawy zbóż ozimych są w większości w dobrej kondycji. Rozwój pszenicy ozimej we Francji jest o około 2 tygodnie szybszy niż przeciętnie o tej porze roku dzięki ciepłej aurze w pierwszym kwartale.

MARS odnotował pewne straty mrozowe w północnej części Polski, spowodowane ujemnymi temperaturami występującymi w styczniu br. i brakiem adekwatnej pokrywy śniegu. Oczekiwane straty mrozowe w skali kraju są szacowane na około 10 proc.

Według prognoz, w przyszłym sezonie Unia zbierze więcej kukurydzy, przede wszystkim dzięki poprawie plonowania. Średnie plony tego gatunku są oceniane na 7,12 t/ha, tj. o 10,9 proc. więcej niż rok wcześniej. Jak donosi MARS, w wielu rejonach Unii nie rozpoczęto jeszcze siewów zbóż jarych.

© Portal Spożywczy 2020-11-23 22:16:57