Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

31 marca obchodzimy światowy Dzień Budyniu

Budyń to lekkostrawna potrawa o puszystej strukturze, przyrządzana na parze, na bazie utartych z cukrem lub masłem żółtek jaj oraz piany ubitej z białek. Przez jednych uwielbiany, przez innych znienawidzony smak dzieciństwa. Jedno jest pewne - nie jest nijaki i nie można przejść obok niego obojętnie.


Autor: www.portalspozywczy.pl
Data: 31-03-2016, 10:29
fot. pixabay.com.pl

Budyniom niejedna stara książka kucharska poświęcała całe rozdziały. Po 1945 roku "Kuchnia polska" z PRL-u przytacza przepisy inspirowane staropolskimi recepturami. Najciekawsze, że budyń nie był wyłącznie daniem deserowym. Znano i poważano budynie wytrawne - informuje wyborcza.biz.

Dzisiaj również budynie dzieli się na słone oraz słodkie, które podawane są jako desery. Głównym składnikiem masy na budyń słodki może być np. ser,orzechy, migdały, mak lub ciasto parzone. Budynie słone zaś przyrządza się zazwyczaj z warzyw, gotowanych grzybów lub mięsa mielonego (drobiu lub cielęciny.

Typowa masa budyniowa wymaga zazwyczaj dodatku w postaci mąki (pszennej, ziemniaczanej) lub produktów mącznych takich jak: czerstwe bułki, bułka tarta, zmielone herbatniki itp. Nie potrzebują takiego dodatku te budynie, których głównym składnikiem jestmakaron, kasza manna, kasza jaglana, ryż, mączka sago, gotowane ziemniaki itp.

 

 

© Portal Spożywczy 2020-11-29 08:24:40