Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Kiełbasa króluje na polskim grillu

Już za niespełna dwa tygodnie długi weekend majowy a wraz z nim początek sezonu grillowego. Szykują się do niego zarówno firmy, jak i konsumenci.


Autor: portalspozywczy.pl
Data: 20-04-2016, 09:26
Fot. Shutterstock

Znaczna część Polaków uważa, że grill to doskonała okazja do spotkania się z przyjaciółmi, czy rodziną i spędzenia wolnego czasu na łonie natury. W większości, grillowaniem zajmują się mężczyźni – jest ich aż 70 proc., kiedy tylko 30 proc. kobiet zajmuje się obowiązkami około grillowymi - wynika z badań TNS Polska.

Podczas sezonu grillowego na ruszcie Polaków znajdzie się kiełbasa, która jest ulubioną potrawą grillową. Wybiera ją aż 30 proc. badanych. Na drugim miejscu znalazła się chętnie marynowana karkówka (24 proc.), oraz super food 2016 roku – czyli kaszanka (13 proc.). Mniejszą popularnością cieszą się takie potrawy jak skrzydełka z kurczaka (10 proc.), steki (9 proc.), ryba (5 proc.) oraz warzywa (3 proc.).

Najpopularniejszym dodatkiem do dań z grilla jest keczup, a zaraz za nim musztarda – oba produkty wybiera ponad 50 proc. ankietowanych. Wśród dodatków znalazło się również pieczywo. Okazuje się, że w okresie grillowym, Polacy chętnie sięgają po chleby tostowe.

- Chleby tostowe to w okresie grillowym idealny wybór dla konsumentów. Hermetycznie zapakowane, pokrojone na kromki, są bardzo wygodnym rozwiązaniem. Co więcej, nasz produkt nie zawiera konserwantów i przygotowany jest na naturalnym zakwasie. To odpowiedź firmy na potrzeby i oczekiwania konsumentów– mówi Wiktor Kowalski, ekspert firmy Dan Cake Polonia.

W kwestii pieczywa, polscy konsumenci coraz częściej wybierają produkty tzw. „kuchni narodowych”. Do tego grona należą np. pity oraz tortille.

- Niemałą popularnością cieszy się pieczywo do odpieku. W czasie majówki jego sprzedaż wzrasta o ok. 40 proc.. Takie produkty są dodatkiem zarówno do warzyw i mięs z rusztu, jak i ziołowych dipów. – komentuje Wiktor Kowalski z Dan Cake Polonia.

W trakcie sezonu grillowego każdego roku jedna czwarta Polaków zasiada nad rusztem dwa, do trzech razy w miesiącu, a niemal tyle samo osób raz w miesiącu.

 

© Portal Spożywczy 2021-01-23 21:27:01