Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Prezes ARR: Kryzys na rynku mleka ma wielorakie przyczyny

Kryzys w polskiej (a także unijnej) branży mleczarskiej, o którym mówi się już od blisko dwóch lat należy wiązać przede wszystkim z obserwowanym spadkiem popytu na produkty mleczarskie, i to spadkiem obserwowanym na rynkach globalnych, z którymi pośrednio czy bezpośrednio polskie mleczarstwo jest od wielu lat powiązane – powiedział serwisowi portalspożywczy.pl Łukasz Hołubowski, prezes Agencji Rynku Rolnego.


Autor: Roman Wieczorkiewicz, portalspożywczy.pl
Data: 10-06-2016, 15:48
Łukasz Hołubowski, prezes ARR /fot.PTWP

Przejawiło się to m.in. zmniejszeniem zakupów przez kraje Azji Południowo-Wschodniej, a do pogłębienia tego spadku przyczyniło się w znacznym stopniu rosyjskie embargo. Jednocześnie nie jest możliwe w krótkim czasie ulokowanie nadwyżek produktów mleczarskich na rynku krajowym czy unijnym, które są już w znacznym stopniu nasycone, a wzrost spożycia tych produktów w kraju jest bardzo powolny.

Co więcej, spadkowi popytu i cen nie towarzyszył spadek produkcji. W Unii Europejskiej, w wyniku wcześniejszej dobrej koniunktury i rezygnacji z kwotowania produkcja wzrosła. Wielu producentów, wiedząc o zamierzanej likwidacji kwot produkcyjnych dokonało inwestycji zwiększających produkcję mleka. Wszystkie te czynniki spowodowały sytuację, którą aktualnie obserwujemy - powiedział Łukasz Hołubowski.

 

© Portal Spożywczy 2021-03-08 01:40:41