Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Rząd zmienia zasady udzielania unijnej pomocy dla przemysłu spożywczego

Promowane mają być przedsiębiorstwa, które planują połączenie. Pierwsze wnioski konsolidacyjne będą przyjmowane w połowie roku. Przedsiębiorcy chwalą ministra rolnictwa za pomysł, ale jednocześnie krytykują za chęć ograniczenia unijnej pomocy dla przemysłu - podaje agencja rolna TVP.

Resort rolnictwa od dawna zapowiadał, że chce wprowadzić zasadnicze zmian w regułach rozdzielania unijnej pomocy na modernizację przetwórstwa rolno-spożywczego. Po pierwsze promowane miały być firmy, które zdecydują się na połączenie. Ale najbliższy nabór wniosków odbędzie się jeszcze na dotychczasowych zasadach.

- W tym naborze marcowym zasady nie będą zmienione. Będą takie jak dotychczas. Natomiast nabór konsolidacyjny będzie najprawdopodobniej na przełomie sierpnia i września - mówi Marek Sawicki, minister rolnictwa.

I w tym naborze wniosków dla firm decydujących się na konsolidację zostanie zdjęta maksymalnej pomocy w wysokości 20 milionów złotych. Nareszcie - komentuje izba gospodarcza przemysłu mięsnego.

- Jest to bardzo ważne ponieważ to może w jakimś stopniu spowodować, że polskie firmy zaczną ze sobą rozmawiać częściej, zaczną widać swój wspólny interes - mówi Witold Choiński - Izba Gospodarcza Polskie Mięso.

Resort rolnictwa nie wycofuje się jednak z planów zwiększenia unijnych wydatków na program rent strukturalnych kosztem modernizacji przemysłu spożywczego. Ale w tej sprawie rząd musi mieć zgodę Komisji Europejska, a tej wciąż nie ma.© Portal Spożywczy 2021-09-24 02:06:24