666 Drukuj
Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Maciej Ptaszyński, PIH: Na Brexicie nikt nie wygrał

W ujęciu krótkoterminowym w handlu spożywczym nie zmieni się nic bądź prawie nic, ale na pewno na Brexicie nikt nie wygrał – ani Europa, ani Wielka Brytania ani Polska – mówi dla serwisu portalspozywczy.pl Maciej Ptaszyński, Dyrektor Generalny Polskiej Izby Handlu.


Autor: www.portalspozywczy.pl
Data: 28-06-2016, 09:57
Maciej Ptaszyński, Dyrektor Generalny Polskiej Izby Handlu. Fot. Polska Izba Handlu

– Pomimo iż Brexit jest wydarzeniem o ogromnym znaczeniu dla Polski i Europy, nie jest czymś, co spowoduje duże zmiany z dnia na dzień. Proces negocjacyjny związany z wychodzeniem Wielkiej Brytanii z UE będzie trwał lata. Oznacza to, że w ujęciu krótkoterminowym w handlu spożywczym nie zmieni się nic bądź prawie nic. Zmiany będą następować w perspektywie długoterminowej – mówi dla serwisu portalspozywczy.pl Maciej Ptaszyński, Dyrektor Generalny Polskiej Izby Handlu. 

Podkreśla, że przede wszystkim zmieniać się będą inwestycje – przepływy kapitału, kierunki eksportu i importu. Pojawia się pytanie, jak konsolidacja strefy Euro – a taka nastąpi – wpłynie na nasz rynek. 

– Na pewno na Brexicie nikt nie wygrał – ani Europa, ani Wielka Brytania ani Polska. Dostęp do wspólnego rynku europejskiego będzie uzależniony od wybranego scenariusza wyjścia Wielkiej Brytanii oraz wynegocjowanych warunków – mówi Maciej Ptaszyński. 

Dodaje, że na pewno należy się spodziewać pogorszenia wzrostu PKB w Wielkiej Brytanii. 

– Zatem Brexit może mieć wpływ na popyt wewnętrzny – tym samym eksport artykułów żywnościowych może być niższy – i na ograniczenia wynikające z wyjścia Wielkiej Brytanii ze wspólnego rynku – podsumowuje Dyrektor Generalny Polskiej Izby Handlu.

© Portal Spożywczy 2020-04-02 11:09:56