Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Kibice bez piwa na stadionie

Kibice liczący na możliwość obejrzenia piłkarskiego spektaklu na stadionie przy piwie mogą poczuć się rozczarowani. Senatorowie postanowili zadbać o trzeźwość na sportowych obiektach i odrzucili przepis umożliwiający sprzedaż złotego trunku na stadionach.

Swoją decyzję senatorzy tłumaczą walką o trzeźwość na polskich stadionach. Obradujące w czwartek połączone komisje praw człowieka i samorządu terytorialnego opowiedziały się przeciwko możliwości zakupu piwa przy okazji imprez sportowych. Dla zwolenników reformy miał to być krok w kierunku cywilizowanego świata. Z kolei przeciwnicy mówią o burdach wszczynanych przez pijanych chuliganów.

Jan Rulewski z Komisji Praw Człowieka i Praworządności uważa, że dysponowanie wolnością, w tym przypadku do kupna kufla piwa, nie zawsze przynosi pozytywne efekty. - Ja zwracam uwagę na dwa elementy: wolność i odpowiedzialność - podkreśla.

Historyczny biskup na komisji
Nie bez znaczenia był głos Kościoła, który opowiedział się za odrzuceniem przepisów z projektu ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych. Po raz pierwszy w historii na posiedzeniu komisji sejmowej pojawił się przedstawiciel Kościoła. Biskup Tadeusz Bronakowski, na codzień przewodniczący Apostolstwa Trzeźwości przy Episkopacie Polski, przekonywał do wychowania w trzeźwości.

Decyzję połączonych komisji krytykuje wiceszef MSWiA, który zaznacza, że intencją rządu miało być "cywilizowanie kultury picia piwa". - Stanowisko rządu jest takie, żeby możliwość sprzedaży piwa na stadionach była, podobnie jak jest to w większości krajów Unii Europejskiej i tak jak podpowiadają UEFA i FIFA - mówił rozczarowany czwartkową decyzją senatorów Adam Rapacki.

"Można w Europie, dlaczego nie w Polsce?"
Wiceszef MSWiA tłumaczy też, że przepisy mają ucywilizować to, co obecnie odbywa się nielegalnie i bez żadnego nadzoru. Dodał również, że podobne przepisy z sukcesem wprowadzono w większości krajów Unii Europejskiej.

Teraz decyzja należy do posłów, którzy na sali sejmowej zadecydują czy poprzeć decyzję senatorów, czy też ją odrzucić.© Portal Spożywczy 2021-09-24 09:03:17