Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Złoty będzie się umacniał do końca tygodnia

Złoty zyskiwał na wartości pod wpływem silnych wzrostów na światowych giełdach i poprawie nastrojów inwestorów zagranicznych. Na rynku obligacji, w ślad za umacniającym się złotym, spadała rentowność. Zdaniem analityków taka sytuacja potrwa do końca tygodnia.

W ocenie analityków środowe notowania na rynku walutowym przebiegały zgodnie z oczekiwaniami, złoty umacniał się i został przebity poziom wsparcia 4,60 za euro. - Poprawa nastrojów na światowych rynkach i wzrost apetytu na ryzyko sprawia, że w ciągu tygodnia możemy oczekiwać dalszego umocnienia PLN - powiedział Łukasz Kołodziejczyk z Fortis Banku. - Jedynym dostrzegalnym zagrożeniem jest sytuacja naszych sąsiadów, a w szczególności Łotwy i Ukrainy. Negatywne informacje płynące z tych krajów mogą zaszkodzić złotemu - dodał.

Dilerzy walutowi uważają, że kluczową rolę na rynku w dalszym ciągu odgrywają inwestorzy zagraniczni. Oznacza to, że ostatnie wzrosty na GPW wspierają umacnianie kursu złotego. - Nadal ciężko jest prognozować w perspektywie dłuższej niż kilka dni. Pomimo wzrostu notowań PLN i braku negatywnych sygnałów nie zaryzykowałbym twierdzenia o stałym umocnieniu złotego - powiedział Łukasz Kołodziejczyk.

Rentowność obligacji spada pod wpływem umacniającego się złotego. - Na rynku długu można było zaobserwować umocnienie i spadek rentowności. Wpływ na to miały lepsze nastroje na rynku kapitałowym, umacniający się złoty oraz kontynuacja ruchu z dnia poprzedniego. Środowa aukcja MF nie miała większego wpływu na rynek obligacji - powiedział Damian Rosiński z Capital Management. - Lepsze nastroje inwestorów są i w najbliższych dniach pozostaną głównym czynnikiem poprawy rentowności. Kontynuacja tendencji umocnienia długu może trwać do końca tygodnia - dodał.

- Na pogorszenie nastrojów i kolejny wzrost rentowności mogą mieć wpływ ewentualne negatywne dane z USA, kiepskie wyniki spółek oraz negatywne wypowiedzi polityków. Wszystkie takie czynniki oddziałują na rynki silnie, ale w krótkim okresie - powiedział Damian Rosiński. - Środowy przetarg zamiany obligacji można uznać za udany dla MF. W najbliższych dniach umocnienie złotego będzie pomagać rynkowi obligacji - powiedział Marek Stypułkowski z Raiffeisen Banku.

Ministerstwo Finansów sprzedało na środowej aukcji zamiany obligacje za 4.568,407 mln zł, a odkupiło papiery o wartości 4.117,099 mln zł.© Portal Spożywczy 2021-12-06 18:44:51