Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Gantner: Zagraniczne sieci handlowe przyczyniły się do sukcesu polskiego eksportu

- To handel spowodował, że mamy bardzo duże asortymenty produktów, których nie musimy się wstydzić sprzedawać na całym świecie. Handel jest też twórcą sukcesu polskiego eksportu. To nie jest tak, że nagle zaczęliśmy wszystko eksportować i jest pięknie. Bardzo długo musieliśmy się tego uczyć poprzez handel wewnętrzny - mówił Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności podczas konferencji POHiD „Perspektywy i zagrożenia dla handlu nowoczesnego w Polsce”.


Autor: AT/portalspozywczy.pl
Data: 04-10-2016, 13:24
Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności. Fot. Szymon Jankowski

ANDRZEJ GANTNER BĘDZIE PRELEGENTEM PODCZAS IX FORUM RYNKU SPOŻYWCZEGO I HANDLU (17-18 PAŹDZIERNIKA, WARSZAWA). WEŹMIE ON UDZIAŁ W SESJI DYSKUSYJNEJ PT. "Innowacje i jakość motorem sukcesu polskiej branży spożywczej" KLIKNIJ I ZAREJESTRUJ SIĘ DO UDZIAŁU W KONFERENCJI!

Jak przyznał Andrzej Gantner polska gospodarka nie znajdowałaby się na takim poziomie rozwoju jak obecnie gdyby nie rozwój handlu.

- To handel wymusił bardzo wiele procesów konsolidacyjnych oraz unowocześniania produkcji. To handel narzucił producentom żywności wiele standardów, które są dzisiaj najzupełniej normalne. Także handel, nierzadko w brutalny sposób, spowodował, że polscy przedsiębiorcy musieli nauczyć się bardzo dokładnie liczyć i szacować ryzyko - dodał.

Odnosząc się do planowanego przez rząd wprowadzenia zakazu handlu w niedzielę dyrektor PFPZ przyznał, że dla producentów żywności oznacza to straty w wysokości ok. 6-10 procent sprzedaży tzw. produktów impulsowych.

- Dla biznesu zawsze zmartwieniem jest gdy politycy za bardzo zajmują się gospodarką.  Jako przemysł żywnościowy już wiemy, że na zakazie handlu w niedziele stracimy głównie w produktach impulsowych, a więc takich, które kupuje się niejako przy okazji, nie codziennie czy co dwa dni - dodał.

Zdaniem Gantnera w dyskusji nad zakazem handlu w niedziele rządowi nie chodzi o to żeby ludzie nie pracowali w ten dzień, ale żeby zamiast chodzić do sklepów, zajmowali się innymi rzeczami.

- Może to społeczeństwo powinno się wypowiedzieć, czy chce chodzić do sklepów w niedziele? Bo może chce i sprawia im to przyjemność. Warto sobie zadać pytanie czy stać nas na to żeby zamknąć sklepy w niedziele. Porównywanie konsumenta polskiego do niemieckiego nie ma żadnego sensu, podobnie jak porównywanie emeryta polskiego do niemieckiego. Bardzo chciałbym żeby Polacy mieli tyle wolnego czasu co Niemcy  - dodał.

Konferencja POHiD "Perspektywy i zagrożenia dla handlu nowoczesnego w Polsce" została zorganizowana 27 września podczas Targów Polagra Food 2016 w Poznaniu.

Głównym tematem spotkania była sytuacja poszczególnych segmentów i formatów handlowych w kontekście nowych regulacji, w szczególności podatku handlowego, zakazu handlu w niedziele i ustawy o nieuczciwych praktykach handlowych.

© Portal Spożywczy 2020-05-30 13:44:47