Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

PKP zakończyły negocjacje w sprawie przebudowy katowickiego dworca ze spółką Neinver

Za kilka tygodni podpiszą umowę z firmą Neinver Polska. Ale jej wizja nie wszystkim się podoba. - Dworzec zostanie ukryty w objęciach supermarketu - ostrzega w Gazecie wyborczej architekt Marek Tomaszewski.

Według "GW" Neinver Polska od miesięcy prowadził poufne negocjacje z PKP SA w sprawie przebudowy katowickiego dworca kolejowego i inwestycji na placu Szewczyka. - Umowa jest już wynegocjowana, zostanie podpisana za kilka tygodni - mówi Michał Wrzosek, rzecznik PKP S.A. Wcześniej kolej musi dostać zgodę na jej zawarcie od Ministerstwa Skarbu. - Zakończenie prac związanych z modernizacją dworca zaplanowano na 2012 rok. Szczegółowy harmonogram podamy dopiero po podpisaniu umowy - dodaje Wrzosek.

Neinver Polska to filia hiszpańskiego dewelopera, który działa od prawie 40 lat. W Polsce wybudował m.in. outlety w Warszawie, Wrocławiu i Poznaniu. W grudniu "Gazeta" dotarła do wizualizacji dworca i jego okolicy według Neinvera. Zgodnie z projektem, znaczna część obecnego pl. Szewczyka, czyli terenu przed dworcem, zniknie pochłonięta przez kompleks handlowo-usługowy. Autobusy, które dziś stoją przy kilkunastu przystankach na całym placu, będą miały swój dworzec pod ziemią. Przewidziano także podziemny parking dla kilku tysięcy samochodów.

Plany Neinvera poznała już miejska komisja urbanistyczno-architektoniczna. Wkrótce ma ogłosić swoje stanowisko. Wiadomo, że będzie krytyczne. - Były głosy, że galeria handlowa jest za duża, że nie do końca zgrano komunikację pieszą i samochodową. Mnie się to jednak podoba. Najważniejsze, żeby dworzec wyglądał inaczej - mówi Józef Kocurek, wiceprezydent Katowic i szef komisji.© Portal Spożywczy 2021-12-06 18:23:51