Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

W Brukseli debatowano o promocji europejskiej żywności

W Brukseli 31 stycznia br. odbyły się dwa spotkania zorganizowane przez Agencję Wykonawczą ds. Konsumentów, Zdrowia i Żywności (CHAFEA), która została powołana przez Komisję Europejską w 2006 r.

Pierwsze dotyczyło składania propozycji programów promocyjnych i informacyjnych „Info day on the Calls for Proposals 2017″. Łącznie na te działania zostaną przeznaczone 133 mln EUR. 90 mln z tego na programy pojedyncze, a 43 mln na multi. Jeśli chodzi o programy przeznaczone na rynek wewnętrzny Unia Europejska może dofinansować 70 proc. ich wartości. Przy multi – 80 proc.

W krajach trzecich dofinansowanie wyniesie 80 proc., niezależnie od tego czy jest to program pojedynczy czy multi. Przewidziano również 85-procentowe dofinansowanie. Będzie się można o nie starać w przypadku, kiedy podczas realizacji programów dojdzie do poważnych zakłóceń na rynku, utraty zaufania konsumentów lub innych ważnych problemów.

Podczas tego spotkania został także zaprezentowany program prac na 2017 rok. Była prezentacja kampanii zakończonych sukcesami oraz sesje pytań i odpowiedzi.

Polskę reprezentowała Agnieszka Maliszewska, dyrektor biura Polskiej Izby Mleka.

Później dyrektor Polskiej Izby Mleka uczestniczyła w podsumowaniu Misji Wysokiego Szczebla organizowanych w 2016 r. W skład biznesowych delegacji, które odwiedzają razem z Komisarzem UE ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi Philem Hoganem perspektywiczne kraje, by w ten sposób zdobywać nowe rynki dwukrotnie weszła dyrektor Agnieszka Maliszewska. Podczas dwóch z trzech zeszłorocznych misji komisarza Hogana dyrektor biura PIM reprezentowała branżę mleczarską. W kwietniu 2016 roku była w Chinach i Japonii, a w listopadzie w Wietnamie, Singapurze i Indonezji. Udział w Misjach Wysokiego Szczebla jest sfinansowany z Funduszu Promocji Mleka.

Teraz w Brukseli zostały przedstawione największe sukcesy związane z misjami. Zorganizowano także dyskusję jak w przyszłości poprawić ich przebieg oraz do których krajów w 2017 roku należy dotrzeć. W tym roku pierwsza Misja Wysokiego Szczebla odbędzie się w maju w Kanadzie. Będzie połączona z udziałem w targach SIAL Toronto. Delegację biznesową, liczącą kilkudziesięciu przedstawicieli europejskiego biznesu. towarzyszącą komisarzowi Hoganowi wybierze CHAFEA.© Portal Spożywczy 2022-01-18 11:06:48