Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Rybiński: Szybkie wejście Polski do ERM2 jest nierealne

Szybkie wejście Polski do europejskiego systemu walutowego ERM2 - czyli przedsionka strefy euro - jest obecnie niemożliwe, ze względu na sytuację gospodarczą w Europie i korzystny obecnie dla Polski kurs złotego wobec euro, ocenił partner w Ernst&Young i były wiceprezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) Krzysztof Rybiński.

- Nie widzę dziś szans dla Polski na wejście do strefy ERM2 - powiedział Rybiński na spotkaniu prasowym Ernst&Young. Dodał, że przy obecnym kursie złotego wejście polski do systemu ERM2 byłoby dla Polski korzystne. Rybiński ocenił jednak, że w obecnej sytuacji gospodarczej, to Europa Zachodnia nie jest gotowa na przyjęcie Polski do ERM2 a w konsekwencji do strefy euro, bo w praktyce oznaczałoby to zgodę na przenoszenie tu (i to w dużej skali) miejsc pracy.

Były wiceprezes NBP ocenił też, że nie negocjacje w sprawie ERM2 nie rozpoczęły się. "Jest to procedura o takim stopniu tajności, że będzie o niej wiedziało kilka osób w kraju. Z pewnością nie będą o tym informować media" - zaznaczył Rybiński.

Na spotkaniu z dziennikarzami eksperci Ernst&Young przedstawili swoje opinie nt. problemu opcji FX, a także perspektyw polskiej gospodarki. Rybiński ocenił, że niewykluczone jest, iż polska gospodarka zanotuje kwartały z ujemnym wzrostem. Wiele jednak zależy od działań rządu.

- Jeśli rząd sprawnie zrobi to, co do niego należy, to unikniemy recesji - podkreślił Rybiński. Według niego, dwa największe wyzwania rządu to obecnie przygotowanie rozwiązań, które zrekompensują spadek akcji kredytowej, a także zapewnienie dopływu środków pieniężnych dla polskiej gospodarki.

- Jeśli tego nie zrobi, to powróci presja na złotego i zrobi się nieciekawie - powiedział Rybiński. W swojej prezentacji Ernst&Young przedstawił szereg prognoz dynamiki PKB w 2009 r. dla Polski. Wahają się one od 2,3 proc. wzrostu (Bank Światowy) do 2,5 proc. spadku (Capital Economics). Wśród instytucji, które spodziewają się wzrostu PKB, jest Komisja Europejska (2,0 proc.), UBS (1,9 proc.), EBOR (1,5 proc.), Citigroup (1,4 proc.). Spadku spodziewają się m.in. Deutsche Bank (-2,1 proc.) i Goldman Sachs (-0,8 proc.).

- Nie pamiętam takiego rozstrzelenia prognoz - zaznaczył Rybiński. Według niego, świadczy ono o skali niepewności.© Portal Spożywczy 2021-10-22 04:59:41