Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Rolnicy z Wągrowca nie chcą ubojni Animeksu

Gminny Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Wągrowcu protestuje przeciwko planom budowy dużej ubojni koncernu Animex na terenie gminy. Rolnicy napisali w tej sprawie list otwarty do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.


Autor: farmer.pl
Data: 15-03-2017, 09:47
fot. shutterstock

Największy producent mięsa w Polsce bierze chce zbudować nową ubojnię w Polsce (Wągrowiec, Rawicz, Sieraków k. Międzychodu) lub Rumunii. Najbardziej prawdopodobna jest lokalizacja zakładu w bliskim sąsiedztwie 25-tysięcznego Wągrowca w Wielkopolsce.

Przeciwko powstaniu inwestycji zaprotestował Gminny Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Wągrowcu. W liście otwartym rolnicy zwracają uwagę m.in. na prawdopodobne negatywne oddziaływanie zakładu na okolicznych mieszkańców.

- Prowadziliśmy konsultacje z lekarzami służby zdrowia, którzy jednoznacznie wskazują na ogromne zagrożenie zachorowalności, szczególnie u osób z astmą, alergików i osób cierpiących na dolegliwości ze strony układu nerwowego – czytamy w liście otwartym.

To jednak nie koniec zarzutów. W dalszej części pisma możemy przeczytać:

- Budowa tak potężnej ubojni trzody chlewnej, obojętnie w jakim by nie było to regionie Polski, przez ekspansyjny obcy kapitał wykorzystujący uległość władz samorządowych i Rządu RP, oraz niemoc społeczeństwa traktowanego jako przedmiot, jest ogromnym nieobliczalnym zagrożeniem na dziesiątki pokoleń. (…) Rolnik – chłop polski, chce produkować zdrową żywność nie nafaszerowaną antybiotykami, sterydami, różnoraką chemią i innymi śmieciami, ale należy stworzyć ku temu warunki i zagwarantować opłacalność. A to jest rola rządu RP".

Pełna treść listu na Farmer.pl

 

 

© Portal Spożywczy 2020-08-13 13:01:28