Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Białoruś ponownie otwiera się na import polskiego drobiu

10 marca białoruskie służby weterynaryjne zniosły zakaz eksportu żywego drobiu i produktów drobiowych z województwa zachodniopomorskiego. Restrykcje te zostały wprowadzone w listopadzie 2016 roku po stwierdzeniu przypadków wystąpienia wirusa wysoce zjadliwej grypy ptaków H5N8 u dzikiego ptactwa w tym rejonie.


Autor: portalspozywczy.pl
Data: 20-03-2017, 14:35
Łukasz Dominiak, dyrektor generalny Krajowej Rady Drobiarstwa – Izby Gospodarczej, fot. KRD-IG

Jak mówi Łukasz Dominiak, zniesienie zakazu to dobra wiadomość dla drobiarzy z województwa zachodniopomorskiego, które plasuje się na czwartym miejscu pod względem liczby sztuk utrzymywanego drobiu ogółem w Polsce.

- W przypadku regionu zachodniopomorskiego należy podkreślić, że wirus grypy ptaków wystąpił tam na początku listopada 2016 r., jedynie wśród dzikiego ptactwa. Nie stwierdzono do tej pory ani jednego przypadku zakażenia wirusem u drobiu hodowlanego. Pomimo tego, że przy wystąpieniu wirusa u dzikich ptaków, nie należy nakładać restrykcji handlowych na dany rejon, Białoruś i kilka innych krajów (w tym Kazachstan i Mołdawia) wprowadziły zakaz eksportu właśnie z województwa zachodniopomorskiego - dodaje.

Dyrektor generalny KRD-IG zauważa, że inne państwa, takie jak np. Chiny, Wietnam, Tajwan czy RPA nie uznały zasady regionalizacji i wprowadziły zakaz importu drobiu z całej Polski.

- Mamy nadzieję, że za przykładem naszych wschodnich sąsiadów pójdą kolejne rynki i ponownie zaczną uznawać regionalizację. Jednym z naszych zadań jest przekonywanie państw, z którymi prowadzimy handel drobiem, że regionalizacja musi być zgodna z regułami międzynarodowymi i powinna dotyczyć jedynie obszarów objętych restrykcjami, a nie całych województw lub w skrajnych sytuacjach całego kraju. W przypadku Białorusi musimy wypracować właśnie takie rozwiązanie, a otwarcie się na drób z województwa zachodniopomorskiego jest pierwszym krokiem do dalszej współpracy - dodał.

© Portal Spożywczy 2020-07-11 01:13:59