18 kwietnia Irlandia oraz Chiny podpisały protokół otwierający drogę do eksportu mięsa wołowego z Zielonej Wyspy na rynek chiński. Protokół ten zawiera wytyczne dotyczące wymogów sanitarnych oraz bezpieczeństwa żywności, które Irlandczycy muszą spełnić przed uruchomieniem wysyłek mrożonej wołowiny do Państwa Środka

Chiny wprowadziły embargo na dostawy irlandzkiej wołowiny na początku lat 2000-ych w związku z zagrożeniem tzw. chorobą szalonych krów (BSE) w Europie.

Spożycie mięsa wołowego w Chinach zwiększyło się w ostatnich 25-ciu latach prawie sześciokrotnie, i według wielu prognoz będzie dalej rosło. Tymczasem produkcja wołowiny w Państwie Środka nie nadąża za rosnącym popytem płynącym z rynku wewnętrznego.

Wartość irlandzkiego eksportu towarów rolno-spożywczych do Chin wzrosła z 240 mln EUR w 2012 r. do 780 mln EUR w 2016 r. (trzykrotny wzrost). Tym samym Chiny stały się dla Irlandczyków trzecim największym (pod względem wartości eksportu) rynkiem zbytu na towary rolno-spożywcze po Wielkiej Brytanii oraz Stanach Zjednoczonych.