Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Nowy podatek od nasyconych kwasów tłuszczowych

Rząd duński zaproponował opodatkowanie sprzedaży produktów spożywczych (krajowych i importowanych) zawierających nasycone kwasy tłuszczowe - informuje FAMMU/FAPA.

Powodem tego posunięcia jest przeciwdziałaniu otyłości. Tamtejszy sektor mleczarski poczuł się zagrożony nowym przepisem, a przede wszystkim zdumiony i urażony faktem, że nabiał zostanie obłożony „podatkiem od niezdrowych nawyków konsumpcyjnych", podobnie jak np. słodycze czy tytoń.

Podatki za te ostatnie wyroby zostaną zresztą podwyższone. Nabiał znajduje się w urzędowych duńskich zaleceniach dotyczących zdrowego trybu odżywiania się, a władze od lat współpracowały z organizacjami mleczarskimi w promowaniu żywności o niskiej zawartości tłuszczu.

W wyniku tego np. mleko odtłuszczone jest w Danii najpopularniejszym rodzajem mleka pitnego. Nasycone kwasy tłuszczowe występują np. w maśle, serach i olejach (w tym w margarynie), a podatek ma wynosić 25 koron duńskich (3,35 euro) za kg wyrobu. Oznacza to np. 30 proc. podwyżkę ceny 250 g kostki masła - twierdza przedstawiciele Duńskiej Izby Mleczarskiej (DDB). Budżet państwa ma zarobić na tym przynajmniej 150 mln euro.© Portal Spożywczy 2021-10-24 21:15:35