666 Drukuj
Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Morawiecki: Nie jest w naszym interesie być w strefie euro

Nie jest w tej chwili w interesie Polski być w strefie euro, bo nie chcemy tracić możliwości prowadzenia niezależnej polityki monetarnej - mówił w środę w Polsat News wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.


Autor: PAP
Data: 18-05-2017, 08:39
fot. PTWP

Pytany o perspektywy wejścia Polski do strefy euro Morawiecki przekonywał, że Polska i strefa euro to nie są dziś spójne względem siebie obszary walutowe. Polska ma bowiem "inny przebieg cyklu koniunkturalnego", "inną strukturę produkcji", a także "innego rodzaju przewagi konkurencyjne".

Stąd, w opinii wicepremiera, dzisiaj nie widzimy powodu, by tracić podstawowy instrument, jakim jest prowadzenie niezależnej polityki monetarnej, możliwej dzięki własnej walucie.

- Chodzi o relacje waluty własnej do innych walut, wysokość stóp procentowych oraz zdolność kraju do emisji długu w swojej własnej walucie - tłumaczył. - Hiszpania, Grecja, Finlandia zostały tego pozbawione i dzisiaj cierpią - dodał.

Pytany o propozycję, by kwestia euro była jednym z ewentualnych pytań w referendum (mówił o tym w środę szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski - PAP) Morawiecki przekonywał, że referendum jest bardzo poważnym narzędziem, nie należy go nadużywać i należy bardzo dokładnie przemyśleć.

© Portal Spożywczy 2020-03-30 06:42:36