Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Rusza proces własciciela Farmutilu. Postawią mu 21 zarzutów

Henryk Stokłosa stanie dziś przed Sądem Okręgowym w Poznaniu. Były senator i jeden z najbogatszych Polaków jest oskarżony m.in. o korumpowanie urzędników Ministerstwa Finansów. Stokłosa nie przyznaje się do winy. Grozi mu do 10 lat więzienia.

W akcie oskarżenia Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga postawiła Stokłosie 21 zarzutów. Akt oskarżenia w tej sprawie liczy 600 stron. Śledczy uznali, że w latach 1989-2005 Stokłosa uzyskiwał nienależne wielomilionowe umorzenia podatkowe, dzięki powiązaniom ze skorumpowanymi urzędnikami resortu finansów (trwa już ich oddzielny proces), a także sędzią sądu administracyjnego z Poznania. Stokłosa jest oskarżony także o nielegalne przechowywanie odpadów, wyłudzenia pieniędzy podczas restrukturyzacji firmy oraz bezprawne pozbawienie wolności swoich pracowników. Zarzuty te dotyczą lat 1989-2005.

Oskarżonej w tej sprawie księgowej Stokłosy, Elżbiecie N., postawiono zarzuty pomocnictwa w łapownictwie oraz w wyłudzeniach, a Ryszardowi S. - przyjmowania korzyści majątkowych (miał przyjąć od Stokłosy ok. 40 tys. zł).

Stokłosę - poszukiwanego międzynarodowym listem gończym - zatrzymała w 2007 r. niemiecka policja. W grudniu 2008 roku wyszedł na wolność po tym, jak jego rodzina wpłaciła 3 mln zł poręczenia majątkowego. Wcześniej przez blisko rok przebywał w areszcie. Teraz Stokłosa będzie odpowiadał z wolnej stopy.© Portal Spożywczy 2021-10-17 21:04:17