666 Drukuj
Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Greenyard przejmuje od funduszu Abris producenta podłoża do uprawy pieczarek

Mykogen Polska S.A. przez ostatnie pięć lat rozwijał się pod skrzydłami Abris, grupy funduszy private equity inwestujących w Europie Środkowo – Wschodniej.  W ramach podpisanej w środę 14 czerwca 2017 roku umowy przedwstępnej nowym właścicielem Mykogen zostanie Greenyard, światowy lider na rynku świeżych oraz przetworzonych owoców i warzyw, kwiatów i roślin oraz podłoży uprawowych.


Autor: www.portalspozywczy.pl
Data: 16-06-2017, 07:55
fot. materiały prasowe

Abris CEE Mid-Market Fund II zainwestował w Mykogen w 2012 roku, przejmując jego większościowy pakiet udziałów. Pomysł na inwestycję opierał się na potencjale rozwojowym firmy i sektora, w jakim działa. Polska jest aktualnie największym i jednym z najszybciej rozwijających się rynków produkcji pieczarek w Europie. Odbiorcami podłoża fazy III produkowanego przez Mykogen są czołowe podmioty polskiego pieczarkarstwa, a technologia jego produkcji należy do najnowocześniejszych na świecie. W 2016 roku Mykogen Polska połączył swoje siły ze spółką Fungis, wysuwając się na pozycję lidera z prawie 20% udziałem w rynku.

- Integracja dwóch tak dużych i doświadczonych graczy na rynku była nie lada wyzwaniem, ale dzięki ogromnemu zaangażowaniu obu zespołów zakończyliśmy ten projekt pełnym sukcesem, potwierdzonym zainteresowaniem wielu potencjalnych inwestorów - zapewnia Tomasz Kujawa, Manager w Abris prowadzący inwestycję w Mykogen.

- Jesteśmy dumni, że po raz kolejny udało nam się wesprzeć w realizacji ambitnych planów rozwojowych polską, rodzinną firmę z 40-letnimi tradycjami. Z pomocą Abris udało się zintensyfikować rozwój firmy, między innymi poprzez wzmocnienie i rozwój zespołu grupy Mykogen, znaczne inwestycje w infrastrukturę produkcyjną i technologię oraz budowę dwóch nowoczesnych zakładów na Ukrainie – podsumowuje Paweł Gieryński, CIO w Abris Capital Partners Ltd.

Podpisana w środę przedwstępna umowa sprzedaży jest warunkowa i zależy od uzyskania wymaganych prawem zgód regulatorów oraz osób trzecich. W związku z czym jej sfinalizowanie przewidywane jest na drugą połowę 2017 roku.

 Abris Capital Partners Ltd. to niezależna firma zarządzająca funduszami private equity, które inwestują w Europie Środkowo – Wschodniej. Swoje środki powierzyło zarządzanym przez nią funduszom wielu międzynarodowych, prestiżowych inwestorów instytucjonalnych (fundacje uniwersyteckie, fundusze emerytalne, firmy ubezpieczeniowe, prywatne fundacje), a aktywa pod zarządem Abris Capital Partners Ltd. to prawie 1,3 mld euro.

Fundusze Abris inwestują w lokalne przedsiębiorstwa średniej wielkości, o zdrowych fundamentach i dużym potencjale rozwoju. Wartość standardowego zaangażowania finansowego Abris w takie firmy to 30-60 mln euro, w wyniku czego staje się on ich większościowym lub jedynym udziałowcem Przejmowane przez Abris firmy korzystają zarówno z wniesionego kapitału, jak i z unikalnego doświadczenia w zarządzaniu strategicznym i nadzorze operacyjnym.

Fundusze Abris to już ponad 20 zrealizowanych inwestycji w Europie Środkowo – Wschodniej. Wśród spółek, które dynamicznie rozwinęły się pod ich skrzydłami, znalazły się m.in. Siódemka, Masterlease, Alumetal, Novago, Graal czy AAA Auto.

© Portal Spożywczy 2020-03-28 18:13:46