666 Drukuj
Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Browar Grodzisk poszerza portfolio piw, wprowadza IPA i APA

Browar Grodzisk z Grodziska Wielkopolskiego poszerza portfolio piw warzonych w grodziskiej warzelni. W czerwcu na rynku pojawią się dwa nowofalowe style piw - IPA i APA. To kolejne warianty piw łączące grodziską tradycję warzenia piwa ze współczesnymi stylami piwnymi.


Autor: portalspozywczy.pl
Data: 26-06-2017, 19:37
fot. materiały prasowe

APA z Browaru Grodzisk to grodziska wizja na temat American Pale Ale. Piwo warzone rzemieślniczo na oryginalnych drożdżach grodziskich, z dodatkiem kompozycji 4 chmieli uprawianych w Polsce. W trunku wyraźnie wyczuwalne są nuty ziołowe, cytrusowe oraz owocowe oraz dobrze zbalansowana goryczka.

Indian Pale Ale z Browaru Grodzisk jest warzony z dodatkiem zielonej herbaty sencha, earl grey oraz dodatkiem chmielu niemieckiego, japońskiego i amerykańskiego. Kompozycja ta tworzy niespotykany charakter łączący wszystkie odmiany chmielu budując cytrusowo-kwiatowy profil piwa. Trunek charakteryzuje wyraźna gryczka.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Klientów Browar Grodzisk wprowadza też do sprzedaży butelki o większej pojemności i nowym kształcie. Wszystkie piwa można kupić w butelkach zwrotnych o pojemności 500 ml. Walorem estetycznym są nowe, zmienione etykiety piwne. Nowe piwa są dostępne wybranych sieciach sklepów już od czerwca.

Trunek z Grodziska Wielkopolskiego jest warzony ściśle według legendarnego sposobu, z naturalnych składników takich jak: słód pszeniczny dymiony drewnem dębowym, chmiel lubelski, drożdże grodziskie oraz posiadająca specjalne właściwości woda grodziska.

W skład portfolio piw warzonych  w browarze w Grodzisku  wchodzą następujące  marki o pojemności 500 ml: Piwo z Grodziska – lekkie, pszeniczne, dymione;  piwo Naturalne o smaku kwiatu z czarnego bzu oraz  czerwonej porzeczki, Piwo z Grodziska o smaku lawendy i kolendry, uwarzone specjalnie na Piwobranie 2017. Nowością 2017 są Grodziska APA na polskim chmielu oraz Grodziska White IPA z zieloną herbatą.

Specjalnie na Piwobranie, Browar przygotowuje limitowaną serię Piwa z Grodziska. W 2017 roku to Piwo o smaku lawendy i kolendry. Autorem receptury jest Bartłomiej Pawlik, zwycięzca ubiegłorocznej edycji Grodziskiego Konkursu Piwowarów Domowych.

Obecny Browar w Grodzisku Wielkopolskim przy ul. Poznańskiej, w którym jest warzone Piwo z Grodziska został odnowiony i zmodernizowany z  zachowaniem zabytkowych elementów. 

© Portal Spożywczy 2020-04-02 12:19:51