Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

W przetwórstwie owocowo-warzywnym pracuje więcej Ukraińców niż Polaków

- Duże niedobory w sektorze przetwórstwa owocowo-warzywnego powodują, że to właśnie w tych firmach, obywatele Ukrainy stanowią większość kadry w stosunku do pracowników z Polski, których jest za mało – mówi w rozmowie z serwisem PulsHR.pl Krzysztof Inglot, prezes zarządu Personnel Service.


Autor: PulsHr
Data: 25-07-2017, 19:25
fot. shutterstock

Inglot dodaje, że pracę w przetwórstwie można znaleźć m.in. przy zbiorze truskawek czy w firmach zajmujących się obróbką sezonowych owoców i warzyw. 

– Z naszych obserwacji i doświadczeń wynika, że Ukraińcy są nadal najczęściej zatrudniani do prac sezonowych, co pozwala na chwilowe uporanie się z deficytami. Jednak w związku z coraz większym zapotrzebowaniem na kadrę i pogłębiającą się nierównowagą między popytem a podażą pracy, można zakładać, że wzrośnie skłonność do długofalowej współpracy z obywatelami z Ukrainy. Na razie jednak, jest to utrudnione ze względu na przepisy prawne, które co prawda pozwalają w uproszczonej procedurze zatrudniać pracowników z Ukrainy, ale tylko na pół roku w ciągu 12 miesięcy – komentuje.

Czytaj więcej na PulsHR.pl

© Portal Spożywczy 2020-12-03 08:52:08