Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

T.B. Fruit chce zbudować zakład za 25 mln EUR i produkować m.in. pektyny z jabłek

Ukraińska grupa T.B. Fruit chce zbudować u nas zakład za 25 mln EUR. Stawia na koncentrat z jabłek i zupełnie nowy biznes, czyli produkcję pektyn z ich wytłoków. Dzięki właściwościom żelującym i zagęszczającym pektyny powszechnie stosowane są w przetworach owocowo-warzywnych i słodyczach. Wykorzystuje je też przemysł farmaceutyczny w kapsułkach do leków - podaje Puls Biznesu.


Autor: Puls Biznesu
Data: 28-07-2017, 08:19
fot. T.B. Friut

T.B. Friut ma obecnie 8 zakładów: w Polsce, na Ukrainie i w Modławi. Pracuje w nich 2,5-3 tys. osób. Następnych pracowników spółka będzie poszukiwać w okolicach Grójca. Jak mówi Pulsowi Biznesu Taras Barszczowski, założyciel T.B. Fruit, firma ma już tam działkę i wszystkie pozwolenia na budowę. Budżet inwestycyjny to ok. 25 mln EUR. Inwestycja ma rozpocząć się w 2018 r. lub 2019 r. 

Dziś około 40 proc produkcji grupy odbywa się na Ukrainie, 20 proc. w Mołdawii, a reszta w Polsce. Zdecydowaną większość stanowi koncentrat jabłkowy, ale T.B, Fruit przetwarza również truskawki, maliny czy jagody. 

Grupa planuje postawić m.in. na produkcję pektyn. Jak tłumaczy Pulsowi Biznesu założyciel T.B. Friut, światowy rynek pektyn wynosi ok. 50 tys. ton rocznie. Do produkcji ok. 1 tys. ton pektyn potrzeba zaś 200 tys. jabłek. Ich producentem na większą skalę może stać się więc tylko kraj sadowniczy.

Więcej w Pulsie Biznesu.

© Portal Spożywczy 2020-11-25 19:50:40