666 Drukuj
Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

W 2017 roku wydano ok. 50 zezwoleń na działalność w SSE

Blisko 50 zezwoleń udzieliła Agencja Rozwoju Przemysłu od początku tego roku do końca sierpnia na działalność w specjalnych strefach ekonomicznych - powiedział wiceprezes ARP Andrzej Kensbok. Łączna wartość inwestycji ma wynieść prawie 1,5 mld zł.


Autor: PAP
Data: 12-09-2017, 14:10

"Specjalne strefy ekonomiczne to doskonałe miejsce do inwestowania (...). Tam inwestorzy otrzymują wszystko, co jest im potrzebne - zarówno jeśli chodzi o tereny, pozwolenia, możliwości rozwoju, ale też sąsiedztwo innych firm, życzliwe samorządy, profesjonalne władze, również powiatowe, które udzielają wszelkich zezwoleń" - mówił Kensbok podczas rozmowy w wPolsce.pl.

Wiceszef ARP przypomniał, że specjalne strefy ekonomiczne powstały po to, by zmniejszyć bezrobocie, ale teraz stają się w coraz większym stopniu parkami technologicznymi.

"Może w niektórych gminach, jeszcze z wysokim bezrobociem, można dostrzec aspekt przynoszenia miejsc pracy (...). Natomiast w tych najlepiej rozwiniętych strefach, czyli np. w strefie mieleckiej, w Stalowej Woli, Tarnobrzegu czy w podstrefie w Kobierzycach pod Wrocławiem bezrobocie jest praktycznie zerowe. I efekt walki z bezrobociem już nie występuje. Występuje natomiast tworzenie kultury parku przemysłowego - czyli tego, że firma mała czy duża - obojętnie, czy polska, czy międzynarodowa - wchodząc tam może liczyć na dobre sąsiedztwo innych firm, na doskonałą infrastrukturę, na całe otoczenie pozastrefowe związane z logistyką, magazynowaniem, usługami prawnymi, doradztwem personalnym" - wyliczał.

Zaznaczył, że SSE "przeżywają w tym roku boom inwestycyjny". "W tym roku udzieliliśmy do końca sierpnia ok. 52-53 zezwolenia na łączną wartość prawie 1,5 mld zł. Praktycznie co tydzień rozpatrujemy kolejne wnioski. Są to, co ciekawe, w przeważającej większości - chyba 70 proc. - firmy polskie - i małe, i duże" - powiedział.

Niedawno wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki przedstawił w Krynicy Zdroju plany resortu rozwoju dotyczące specjalnych stref ekonomicznych. "W realny sposób chcemy zachęcać przedsiębiorstwa do inwestowania w różnych miejscach. Hasłem przewodnim tego nowego podejścia jest to, że cała Polska ma być strefą inwestycyjną" - mówił.

Ministerstwo Rozwoju planuje rozszerzyć zachęty inwestycyjne na obszar całej Polski, zamiast jedynie na terenach objętych SSE. Zwiększy to wartość nakładów inwestycyjnych w perspektywie 2027 r. do 117,2 mld zł. Do tego roku ma powstać w sumie 158,3 tys. miejsc pracy. Resort chce, by nowe rozwiązania weszły w życie z początkiem 2018 r.

"Cieszymy się z obecności tych mniejszych firm, chętnie je widzimy w naszych strefach, tak jak widzimy nowo ogłoszone przepisy dotyczące dalszego funkcjonowania stref ekonomicznych" - powiedział Kensbok.

W opinii wiceszefa ARP, ważną inwestycją na rynku motoryzacyjnym będzie fabryka baterii do samochodów elektrycznych koncernu koreańskiego LG Chem w Kobierzycach, w podstrefie strefy tarnobrzeskiej pod Wrocławiem. Powiedział, że inwestycja jest w fazie uruchamiania pierwszego etapu fabryki. "Ze źródeł koreańskich wiemy, że są złożone kolejne wnioski inwestycyjne. Te wnioski będą wkrótce rozpatrywane, a ich łączna wartość, czyli kolejne etapy inwestycji, które są przygotowywane, przekroczą 6 mld zł" - powiedział.

Jak zaznaczył, produkcja będzie skierowana w większości na eksport, ale LG będzie kooperowała z wieloma przedsiębiorstwami na terenie Polski. "Oczywiście niektóre z nich będą firmami koreańskimi - wiemy o tym, bo już złożyły wnioski inwestycyjne.(...) Ale my ze swojej strony przygotowujemy listę potencjalnych kooperantów polskich, którą chcemy przedstawić koncernowi LG już wkrótce" - zapowiedział.

Zaznaczył, że ARP chciałaby znajdować kooperantów w zakresie całych procesów technologicznych. "Chcemy, żeby to były firmy, które nie tylko mogą produkować komponenty, ale będą mogły włączać się w szersze procesy, np. w proces recyklingu baterii" - mówił.

© Portal Spożywczy 2020-03-28 19:02:19