Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

MŚ: Opłata za torbę foliową nie jest podatkiem

- Opłata za torbę foliową nie jest podatkiem, ponieważ nie jest obowiązkową płatnością. Klient będzie miał wybór, czy zapakować zakupy w plastikową torbę i za nią zapłacić, czy zapakować je do torby wielokrotnego użytku i w bardzo łatwy sposób tej opłaty uniknąć - wyjaśnia Ministerstwo Środowiska.

W lipcu rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Tym projektem zajmuje się teraz Sejm, zakłada on, że od 1 stycznia 2018 r. torby foliowe nie będą już oferowane w sklepach za darmo.

Torba foliowa w sklepie miałaby kosztować co najmniej 20 groszy, ale może to być także 1 zł. Część przedstawicieli opozycji twierdzi, że to jest kolejny podatek. Resort środowiska odpiera te zarzuty.

- Opłata recyklingowa za lekką torbę foliową wynika z wymogów Unii Europejskiej i bardzo łatwo można jej uniknąć, używając toreb wielokrotnego użytku. Rząd nie planuje wprowadzić nowego podatku - przekonuje Ministerstwo Środowiska.

Z danych resortu wynika, że w Polsce każdy mieszkaniec zużywa rocznie, według szacunków, około 250–300 toreb foliowych różnego rodzaju.

Już 13 krajów UE wprowadziło opłaty za torbę foliową wydawaną w sklepie, są to Irlandia, Wielka Brytania, Łotwa, Malta, Holandia, Chorwacja, Bułgaria, Czechy, Estonia, Słowacja, Austria, Węgry, Belgia, a niektóre wkrótce całkowicie zabronią użycia torebek foliowych.© Portal Spożywczy 2022-08-17 00:08:23