Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Rosyjski bubel prawny może utrudnić eksport do Rosji

Rosyjska Ustawa Federalna No.88-FL z 12 czerwca 2008 "Regulacja techniczna dla mleka i produktów mlecznych" zawiera m.in nierealne wymagania dla producentów, przetwórców i eksporterów do Rosji.

- Ustawa wymaga np. aby mleko odbierane było co 24 godziny. W Polsce, gdzie praktycznie wszyscy producenci mleka mają schładzalniki, nie ma takiej konieczności. Inny absurdalny przepis, to badanie radioaktywności produktu. W Polsce nie ma zagrożenia radiologicznego, ponadto takie badania to dodatkowy koszt, a rosyjska ustawa nie podaje wymaganej częstotliwości wykonywania tych badań. A tego typu pułapek jest w tej ustawie więcej - mówi serwisowi portalspożywczy.pl chcący zachować anonimowość przedstawiciel branży mleczarskiej.

- Dodatkowo Rosjanie wymagają aby eksportowane na ich rynek produkty były dodatkowo badane, co jest nie możliwe do spełnienia przy produktach świeżych jak np. twarogi. Zanim próbki dotrą do laboratorium, zostaną przebadane i wrócą wyniki, towar będzie przeterminowany - uważa przedstawiciel branży mleczarskiej.

Warto przytoczyć pytanie jakie zadał przedstawiciel Komisji Europejskiej Paul Van-Geldorp przedstawicielom Rosselkhoznadzor Russia podczas spotkania poświęconego nowym przepisom, które odbyło się w Pradze 25 marca br. - Biorąc pod uwagę wymagania dla mleka surowego przeznaczonego do produkcji sera (R. 2, Art.5, pkt. 3 abcde - parametry te są wręcz niemożliwe do zachowania) czy Rosja chce zabronić eksportu serów z mleka surowego? - pytał Paul Van-Geldorp, na co uzyskał odpowiedz: Nie, ale eksportowany ser musi spełniać wymagania określone w tej ustawie.

- Zakłady, które obecnie mają pozwolenie na eksport do Federacji Rosyjskiej mogą nadal eksportować, ale co będzie po pierwszych kontrolach? - pyta przedstawiciel polskiej branży mleczarskiej.

Główny Inspektorat Weterynarii przygotowuje ogólne wytyczne i wspólną dla polskich zakładów interpretacje rosyjskich przepisów. Sytuację dodatkowo utrudnia fakt, że Rosjanie nie chcą zgodzić się na okres przejściowy.© Portal Spożywczy 2021-11-30 15:33:01