Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Nielegalne papierosy trafiają do Polski głównie z Litwy

Co piąty papieros na polskim rynku pochodzi z nielegalnego źródła. Ostrożne szacunki wskazują, że straty z powodu niezapłaconych ceł i podatków w całej Unii sięgają rocznie ok. 10 mld euro. Nielegalne papierosy trafiają do Polski głównie z Litwy - informuje Rzeczpospolita.

Grudniowy zakaz przywożenia do kraju większej niż dwie paczki liczby papierosów skutecznie wyeliminował detaliczny przemyt do Polski spoza krajów Wspólnoty.

Największy kanał przerzutu nielegalnego tytoniu wiedzie obecnie przez wewnątrzunijne drogowe przejście w Budzisku na polsko-litewskiej granicy. Specjalne mobilne grupy celników przejęły już w tym roku w okolicach Budziska ponad 22 mln sztuk papierosów. To cztery razy więcej niż jeszcze rok temu. W zasadzki funkcjonariuszy celnych wpadały całe tiry nafaszerowane ukrytym tytoniem - czytamy w Rzeczpospolitej.

W zeszłym roku celnicy odebrali przemytnikom rekordową liczbę 550 mln sztuk papierosów. Mimo to w tym roku szmugiel rośnie. To dlatego cięcia zaplanowane w Ministerstwie Finansów nie obejmą wartych ćwierć miliarda złotych inwestycji w pojazdy i sprzęt służący uszczelnianiu granicy. Na przejścia, także na szlakach kolejowych, trafią m.in. potężne rentgeny do wykrywania kontrabandy.

Producenci wyrobów tytoniowych w Polsce obliczają, że po ubiegłorocznej podwyżce akcyzy sprzedaż legalnych papierosów w 2008 r. spadła o ponad 19 proc. Przełożyło się to na mniejsze wpływy do budżetu. Ministerstwo Finansów zakładało, że do kasy państwa trafi w sumie prawie 14,9 mld zł. Ostatecznie firmy tytoniowe wpłaciły do niej ok. 13,5 mld zł podatku akcyzowego.© Portal Spożywczy 2021-12-09 13:43:24