Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Właściciel sieci Żabka chce podbić polski rynek aptek

Fundusz inwestycyjny Penta, właściciel sieci Żabka podbija polski rynek sieci aptecznych - informuje Rzeczpospolita. W rok zdetronizował dotychczasowego lidera Euro Aptekę.

Przez ostatnie kilkanaście miesięcy Penta Investments skupowała średniej wielkości firmy mające po kilkanaście lub kilkadziesiąt aptek. Ostatnim jej nabytkiem była kupiona w listopadzie ubiegłego roku za ponad 25 mln zł sieć Veris z rocznymi przychodami na poziomie 100 mln zł. Kilkadziesiąt aptek Verisa zostanie niebawem przemianowanych na Dr. Max. Zmiana marki już trwa.

A że polski rynek aptek niepowiązanych z hurtowniami jest bardzo rozdrobniony, wystarczyło ok. 75 aptek, by stać się jego liderem. Wciąż zaledwie 17 proc. rynku zdobyły sieci apteczne skupiające minimum pięć placówek.

Do Penty w Europie Środkowo-Wschodniej należy już ok. 300 aptek. A firma nie odpuszcza kolejnych zdobyczy. Dr. Max wystartował m.in. w przetargu na państwową hurtownię Cefarm Białystok (właściciela 48 aptek), lecz odpadł na pierwszym etapie. Firma wyjaśnia, że powodem rezygnacji nie były warunki cenowe. Byłaby zainteresowana udziałem w nowym przetargu, pod warunkiem że byłby on prowadzony zgodnie z europejskimi standardami.© Portal Spożywczy 2021-12-06 19:18:42