Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Resort rolnictwa ma zastrzeżenia do ustawy dot. wyrzucania żywności przez sklepy

Resort rolnictwa miażdży projekt ustawy, która miała powstrzymać wyrzucanie jedzenia - podaje Rzeczpospolita.


Autor: Rzeczpospolita
Data: 05-01-2018, 09:27
Fot. shutterstock

Czechy kończą z wyrzucaniem żywności przez duże sklepy. Od 1 stycznia markety o powierzchni ponad 400 mkw. muszą oddawać organizacjom charytatywnym niesprzedane produkty. Podobne regulacje obowiązują m.in. we Francji i Włoszech, ale w Polsce szanse na ich uchwalenie są niewielkie.

Projekt, który miałby wprowadzać te zasady, ugrzązł w Senacie. Wprawdzie w przyszłym miesiącu nowymi przepisami mają się zająć komisje senackie, ale z informacji "Rzeczpospolitej" wynika, że ich uchwalenie jest mało prawdopodobne. Świadczy o tym nie tylko wolne tempo prac, lecz także zastrzeżenia licznych instytucji i organizacji, przede wszystkim Ministerstwa Rolnictwa.

W skierowanym do Senatu piśmie, do którego dotarła „Rzeczpospolita", resort stawia projektowi fundamentalne zarzuty. Jego zdaniem pomysłodawcy przepisów nie oszacowali, czy organizacje pozarządowe w ogóle są w stanie zagospodarować ogromne ilości jedzenia, jakie by do nich trafiły. Nie wiadomo też np., co robić z przeterminowanymi produktami. Ministerstwo krytykuje również zbyt niską karę – 5 tys. zł – jaka grozi sklepom, które nie podpiszą stosownej umowy z organizacją charytatywną.

Czytaj więcej w Rzeczpospolitej.

© Portal Spożywczy 2020-05-27 16:41:03