Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Łódzkie: Zlikwidowano nielegalną fabrykę papierosów

156 tys. sztuk papierosów, maszyny i akcesoria do ich produkcji oraz prawie 2,5 tony tytoniu zabezpieczyli w nielegalnej fabryce w pow. zgierskim funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej z Łodzi działający we współpracy z CBŚP i policją.

Na przestępczej działalności Skarb Państwa mógł stracić ponad 2 mln zł.

Na miejscu funkcjonariusze zatrzymali czterech mężczyzn w wieku 44, 51, 55 i 63 lat podejrzanych o nielegalną produkcję wyrobów akcyzowych. Może im grozić kara do lat 5 więzienia.

O wspólnej akcji KAS i CBŚP poinformowała w piątek PAP rzeczniczka prasowa Izby Administracji Skarbowej w Łodzi Agnieszka Pawlak.

Fabryka działała w opuszczonych magazynach w powiecie zgierskim w woj. łódzkim. W nielegalnej wytwórni m.in. wyciszono ściany; aby nie przyciągnąć uwagi specyficznym zapachem, tytoń do nielegalnych papierosów przechowywano w dwóch blaszanych kontenerach. Pył, powstały w trakcie produkcji, odsysały zaś specjalne filtry.

"Mimo to funkcjonariusze wykryli i zlikwidowali nielegalną wytwórnię. Na jej terenie zatrzymano czterech mężczyzn oraz zabezpieczono 2 549 kg tytoniu, 156 tys. sztuk gotowych papierosów, oznaczonych logo znanej marki tytoniowej, oraz prawie 700 kg odpadów tytoniowych, filtry i bibułę papierową do ustników" - poinformowała rzeczniczka.

Dodała, że zarekwirowano również urządzenia do produkcji papierosów, w tym profesjonalną, w pełni zautomatyzowaną maszynę. Kolejne 60 kg tytoniu bez akcyzy oraz akcesoria do produkcji papierosów funkcjonariusze odnaleźli również w innych budynkach na terenie gminy należących do jednego z zatrzymanych mężczyzn.

Funkcjonariusze szacują, że na nielegalnej działalności Skarb Państwa mógłby stracić w sumie ponad 2 mln 73 tys. zł z tytułu niezapłaconego podatku akcyzowego.

Podejrzani mają postawione zarzuty nielegalnej produkcji i przechowywania wyrobów akcyzowych, za co grozi wysoka grzywna oraz karą ograniczenia lub pozbawienia wolności, nawet do 5 lat. Śledztwo w tej sprawie nadzorowane jest przez Prokuraturę Rejonową w Zgierzu.© Portal Spożywczy 2021-11-28 22:17:46