Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Analitycy: Jaja, mleko i produkty mleczarskie będą tanieć

Jak wynika z prognoz cen surowców rolnych "Rzeczpospolitej", w tym roku będą tanieć mleko i jaja, podrożeje za to wieprzowina, a po uwolnieniu rynku cukru w UE jego ceny mogą wzrosnąć w ciągu roku nawet o 10 proc.


Autor: Rzeczpospolita / dlahandlu.pl
Data: 08-03-2018, 12:39

ksperci przyznają, że trudno jest prognozować ceny surowców rolnych, bo niezależnie od doskonałości warsztatu analitycznego, pogoda zawsze może wszystko popsuć. To największe ryzyko dla prób przewidzenia przyszłości.  Jak choćby przymrozki w ubiegłym roku, a następnie ulewne opady deszczu. Do tego dochodzą zdarzenia losowe, jak ubiegłoroczna afera związana z fipronilem na fermach w Zachodniej Europie, która skłoniła polskich producentów jaj do wysyłania jaj za granicę, a na półkach polskich sklepów świeciły pustki. Prognozowanie jednak jest konieczne, pokazuje pewien kierunek i że przy niezmiennych warunkach, jak powinni się zachowywać gracze na rynkach.

Jak zgodnie prognozują analitycy banków Credit Agricole, PKO BP, BGŻ BNP Paribas, BZ WBK oraz Alior Banku, którzy biorą udział w kolejnej edycji rankingu, ceny mleka mocno spadną już pod koniec marca. A co za tym idzie, powinny też spadać ceny masła i innych produktów mleczarskich. I ta tendencja potrwa nawet cały rok. Mleko pod koniec marca będzie tańsze średnio o 5 proc. w stosunku do cen ze stycznia, pod koniec maja będzie już tańsze o średnio 9,19 proc., a za rok ta różnica może jeszcze urosnąć.

Ceny jaj na razie spadają powoli, ale trend ten przyśpieszy po Świętach i na koniec maja ceny jaj spadną o blisko 13 proc. – przewidują analitycy. W ciągu roku ceny mogą nieco odbić i za rok ceny jaj, w porównaniu do stycznia 2018 r., mogą być już „tylko” o 11,3 proc. niższe.

Natomiast większość zapytanych przez "Rz" analityków przewiduje, że cukier wzrośnie w ciągu roku o nawet 10 proc.

Drób jest coraz droższy. Pod koniec marca wzrośnie o 3,4 proc. w stosunku do cen ze stycznia. Kolejne kwartały przyniosą jednak delikatne spadki. Ceny bydła będą delikatnie spadać. W stosunku do cen ze stycznia, spadną na koniec marca o niecały jeden procent, potem jeszcze o kolejne pół procenta. Ten trend będzie się spokojnie rozwijał, by za rok ceny spadły ostatecznie o 3,5 proc.

Ceny zbóż śledzą uważnie nie tylko producenci mąki, ale także branża mięsna, dla której pszenica, kukurydza, czy soja to ważny składnik pasz. Ceny zbóż według prognoz będą rosły. Jedne szybciej, inne wolniej. Pszenica w ciągu kwartału wzrośnie o ok. 3,5 proc., ale kukurydza już o blisko 10 proc. Rzepak natomiast wzrośnie w tym czasie o ok. 3,2 proc.

© Portal Spożywczy 2020-12-05 07:43:48