Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Ceny jaj wracają do przeciętnego poziomu

- Po okresie wzrostu, ceny jaj wracają do przeciętnego poziomu. W drugiej połowie 2017 r. były one na najwyższym poziomie od 2012 r., kiedy to ograniczenia dotyczące chowu kur klatkowych istotnie zredukowały podaż jaj na rynku, doprowadzając do paniki i masowego wykupu jaj w sklepach. Kryzys w 2017 r. który dotyczył użycia zabronionego fipronilu w produkcji jaj zdaje się budzić dużo mniej emocji w polskim społeczeństwie. Wielu producentów w Polsce zyskało na tym kryzysie – mówi Łukasz Czech, analityk rynków rolnych BGŻ BNP Paribas.


Autor: Bank BGŻ BNP Paribas
Data: 24-04-2018, 11:40
fot. pexels.com

- Jeśli chodzi o spożycie krajowe, na naszym rynku nie zachodzą istotne zmiany. Według danych IERGŻ ogólne zużycie jajek w Polsce w 2016 r. wzrosło o 1%, jednak konsumpcja w gospodarstwach domowych spadła o 1%. Brak perspektyw na istotny wzrost spożycia krajowego sprawia, że większość produkowanych jaj w skorupkach (51% wg. IERGŻ) jest przeznaczona na eksport, co powoduje, że sytuacja na rynkach w innych krajach ma ogromny wpływ na poziom cen w Polsce. Według wstępnych danych MRIRW za styczeń i luty 2018 r. eksport jaj ogółem z Polski w porównaniu rok do roku wzrósł o 135% w ujęciu wartościowym oraz o 86% w ujęciu ilościowym. W wyniku odbudowy możliwości produkcyjnych w niektórych krajach należy spodziewać się zmniejszonego popytu na polskie jaja, a co za tym idzie dalszego spadku cen – podaje Łukasz Czech.

Zwraca uwagę, że dużej zmianie uległa struktura geograficzna eksportu. W ujęciu wolumenowym wzrósł on w porównaniu do tego samego okresu z poprzedniego roku w przypadku krajów takich jak Niemcy (190%), Holandia (65%), Włochy (300%), Belgia (117%), Litwa (316%) i Wielka Brytania (54%), a spadł w przypadku Czech (-30%), Francji (-58%) i Węgier (-72%). Co ciekawe, eksport spadł znacząco w przypadku Rumunii (-40%), pomimo że produkcja w tym kraju zmniejszyła się o 13% w ubiegłym roku.

© Portal Spożywczy 2020-08-11 23:21:19