Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Najstarsze świadectwo wytwarzania oliwy z oliwek we Włoszech

We Włoszech odkryto ślady wytwarzania oliwy z oliwek o 700 lat wcześniejsze niż dotychczasowe świadectwa – informują naukowcy na łamach pisma „Analytical Methods”.

Analizy chemiczne italskiej ceramiki z epoki brązu dowodzą, że wytwarzano tam oliwę 700 lat wcześniej, niż wynikało to z dotychczasowego stanu badań - dowodzą naukowcy pod kierunkiem Davide'a Tanasi z University of South Florida (USA).

Badania prowadzono za pomocą zaawansowanych technik, m.in. spektrometrii masowej, chromatografii gazowej i magnetycznego rezonansu jądrowego.

Naukowcy poddali analizie duże naczynie ceramiczne, które zostało odkryte w latach 90. XX w. na stanowisku archeologicznym w mieście Castelluccio na Sycylii.

Jajowate naczynie, które poskładano na nowo z ok. 400 fragmentów, mierzy ok. metra wysokości, zaopatrzone jest w trzy uchwyty i ozdobione motywem sznura. Naczynie pochodzi z przełomu trzeciego i drugiego tysiąclecia (wczesna epoka brązu). Jest to o 700 lat wcześniej niż dotychczasowe świadectwa wytwarzania oliwy na terenie Italii.

 © Portal Spożywczy 2021-11-30 16:39:12