Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Lubelskie: Wykryto kolejne ognisko ASF u świń

Kolejne ognisko afrykańskiego pomoru świń wykryto w województwie lubelskim, w gospodarstwie w gminie Sawin, w którym hodowano dziewięć świń – poinformował w komunikacie Główny Lekarz Weterynarii.


Autor: PAP
Data: 20-06-2018, 10:19
fot. shutterstock

To 124. ognisko ASF od lutego 2014 r., kiedy to w Polsce chorobę ujawniono po raz pierwszy. W tym roku to 20. ognisko ASF u świń.

Wirus pojawił się w gospodarstwie w gminie Sawin, w powiecie chełmskim. Utrzymywano w nim dziewięć świń. Chorobę stwierdzono na podstawie wyników badań przeprowadzonych przez krajowe laboratorium referencyjne ds. ASF, czyli Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach.

Ognisko ASF wykryto na obszarze już objętym ograniczeniami w związku z wcześniejszymi przypadkami afrykańskiego pomoru świń. W gospodarstwie wdrożono procedury związane z likwidacją choroby.

ASF u świń występuje w trzech województwach: podlaskim, lubelskim i mazowieckim. W ubiegłym roku było 81 ognisk tej choroby.

Ponadto do 10 czerwca wykryto 2264 przypadki ASF u dzików. Zarażone dziki znajdowano na terenie województw podlaskiego, lubelskiego, mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego. 

© Portal Spożywczy 2020-12-02 20:27:26