Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Nowel: Systematycznie umacniamy naszą pozycję międzynarodową

– Z perspektywy ostatniego półtora roku możemy z dumą powiedzieć, że w 100 proc. udało nam się zrealizować plan inwestycyjny. W tym czasie skupialiśmy nasze wysiłki na dwóch głównych obszarach: rozwoju produktu i eksportu – mówi serwisowi portalspozywczy.pl Michał Zajezierski, wiceprezes zarządu Nowel Sp. z o.o.


Autor: AW/portalspozywczy.pl
Data: 24-07-2018, 12:58
Michał Zajezierski, wiceprezes zarządu Nowel Sp. z o.o.

Jak mówi serwisowi portalspozywczy.pl Michał Zajezierski, wiceprezes zarządu Nowel Sp. z o.o., w pierwszym i w czwartym kwartale 2017 roku firma uruchomiła dwie nowoczesne linie produkcyjne, co pozwoliło rozbudować gamę produktów o dodatkowe kategorie (m.in. rustykalne ciabatty, bułki wiejskie czy półbagietki).

– Konsekwentnie realizujemy założoną strategię i sukcesywnie rozwijamy nasz park maszynowy. W pierwszym kwartale 2017 r. uruchomiliśmy linię do wypieku bagietek i pieczywa rustykalnego. Linia została zaprojektowana w sposób umożliwiający wykorzystanie najlepszych technologii piekarniczych, uzyskanie wyjątkowej objętości pieczywa oraz kontrolę jakości wypieku na każdym z etapów produkcji.
Jej uruchomienie pozwoliło nam na rozszerzenie portfolio produktów. Natomiast w ostatnim kwartale 2017 r. uruchomiliśmy największą w Europie linię do produkcji kajzerek i bułek okrągłych, umożliwiającą nam dalszy rozwój tej kategorii –  wymienia.

Spółka wciąż pracuje nad umocnieniem swojej pozycji międzynarodowej.

– Pieczywo wyprodukowane w Nowel obecne jest już na ponad 10 rynkach, w tym również wymagających rynkach pozaeuropejskich – tłumaczy wiceprezes Nowel.

Z Michałem Zajezierskim, wiceprezesem zarządu Nowel i Karoliną Zajezierską, dyrektor handlową rozmawiamy o inwestycjach, współpracy z sieciami handlowymi oraz nowych trendach na rynku pieczywa w Polsce. Zachęcamy do lektury całego wywiadu w Strefie Premium.

 

© Portal Spożywczy 2020-07-07 11:42:10