Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Bezsenne noce powodują tycie i zmniejszenie masy mięśniowej

Jedna bezsenna noc może spowodować w organizmie zmiany metaboliczne, prowadzące do przybrania na wadze i zmniejszenia masy mięśniowej - informuje pismo "Science Advances".

Naukowcy m.in. z Uniwersytetu w Uppsali i Instytutu Karolinska w Szwecji przeprowadzili badania wśród 15 dorosłych ochotników, którzy po dobrze przespanej nocy - oraz kolejny raz po nieprzespanej nocy - oddali do badań laboratoryjnych próbki krwi, tkanki tłuszczowej i tkanki mięśniowej.

Analizy laboratoryjne wykazały różnice w aktywności genów wpływających na produkcję białek, związanych z absorpcją tłuszczów i proliferacją komórek. Gdy uczestnicy mieli bezsenną noc, odnotowywano u nich podwyższony poziom zarówno metabolitów, jak i białek, uczestniczących w procesie odkładania się tłuszczu.

Jednocześnie zaobserwowano rozkład białek uczestniczących w procesie budowania i regeneracji tkanki mięśniowej, a także zmiany w obrębie genów związanych ze stanem zapalnym prowadzącym do rozwoju cukrzycy typu 2 i otyłości.

Autorzy zamierzają kontynuować badania, by ustalić, jak długo mogą utrzymywać się zaobserwowane zmiany po powrocie do normalnego rytmu okołodobowego. © Portal Spożywczy 2022-08-18 12:37:27