Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

WKG: Rozliczono z KE prawie 12 proc. pieniędzy z Regionalnego Programu Operacyjnego

Województwo podlaskie rozliczyło z Komisją Europejską prawie 12 proc. pieniędzy z UE, które ma do dyspozycji w Regionalnym Programie Operacyjnym na lata 2014-2020 - poinformowano w środę po południu na konferencji prasowej podczas V Wschodniego Kongresu Gospodarczego w Białymstoku.


Autor: PAP
Data: 03-10-2018, 18:18
Fot. Shutterstock

To najnowsze dane (na 2 października) na temat wykorzystania pieniędzy przez region z tego programu. Zaprezentowano je na konferencji wspólnej z zastępcą dyrektora wydziału ds. Polski Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej Wolfgangiem Munchem.

Wicemarszałek województwa podlaskiego Maciej Żywno poinformował, że region "zbliża się do półmetka" realizacji tego programu, którego budżet to ponad 1,2 mld euro. Poinformował, ze zawarto dotychczas ponad 1,2 tys. umów o wartości ponad 4 mld zł, co - jak mówił - stanowi 60 proc. alokacji. Żywno powiedział, że według obowiązujących wskaźników, do końca 2018 r. Podlaskie musi rozliczyć z KE nieco ponad 13 proc. środków i ten wskaźnik finansowy będzie osiągnięty.

"Ciężko pracujemy, żeby wykorzystać wszelkie możliwości, które są z Regionalnego Programu Operacyjnego, ale nie tylko, bo i z innych programów, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, programów transgranicznych. To świadczy o tym, że przyspieszamy i finisz będzie należał do naszych beneficjentów, do naszych mieszkańców" - powiedział marszałek województwa Jerzy Leszczyński.

Marszałek zapewniał, że "na pewno żadna złotówka nie zostanie zmarnowana", a region nie będzie musiał zwracać "żadnego euro". "Mamy jeszcze w sumie pięć lat, żeby te wszystkie środki wydać, a chcemy je wydać dobrze, po gospodarsku, bo tak na szybkiego możemy popełnić też różne błędy" - powiedział Leszczyński.

Wolfgang Munch powiedział, że współpraca z władzami województwa podlaskiego jest "bardzo ścisła i bardzo dobra, pełna zaufania, ale też ciężkiej pracy". "I tą ciężką pracę widać na każdym etapie. Zaufanie jest potrzebne i my z perspektywy Unii Europejskiej w taki sposób postrzegamy też naszą pomocną dłoń, którą wyciągamy do przedstawicieli władz regionalnych, żeby w taki sposób pomóc" - mówił Munch. Dodał, że proces certyfikacji czyli rozliczania środków jest "zaawansowany", a ryzyko utraty "jakichkolwiek pieniędzy" w przyszłości ocenił jako "bardzo, bardzo niewielkie".

Marszałek Leszczyński dodał, że o tym, iż unijne pieniądze są w Podlaskiem dobrze wydawane świadczy nagroda samorządowego pisma "Wspólnota", którą przedstawiciele zarządu województwa odebrali za zajęcie pierwszego miejsca w rankingu województw za inwestowanie unijnych pieniędzy w latach 2014-2017 i pierwszego miejsca pod względem wydatków na inwestycje w przeliczeniu na jednego mieszkańca w latach 2015-2017. Podkreślił że unijne pieniądze są "bardzo ważne" dla rozwoju regionu i region chce, by rozwój był dalej finansowany ze "środków zewnętrznych, ze środków europejskich".

Wicemarszałek Maciej Żywno poinformował, że w sierpniu województwo podlaskie rozliczyło - jako jedno z pierwszych województw w Polsce - cały Regionalny Program Operacyjny Województwa Podlaskiego za lata 2027-2013 z budżetem ponad 670 mln euro. Wykorzystano wszystkie dostępne pieniądze, które - jak mówił - "co do złotówki, co do eurocenta" rozliczono z Komisją Europejską, nic nie trzeba zwracać.

Maciej Żywno poinformował, że w województwie zrealizowano ponad 1,2 tys. projektów o łącznej wartości ponad 5,2 mld zł, z czego 3,2 mld pochodziło z UE. Wymienił, że firmy zrealizowały ponad 700 inwestycji, powstało ponad 100 hektarów pod inwestycje, powstało prawie 4,5 tys. miejsc pracy, podmioty gospodarcze na inwestycje dostały ponad tysiąc pożyczek i poręczeń. Przebudowano też m.in. ponad 500 km dróg wojewódzkich, powiatowych i gminnych, ponad 600 km sieci szerokopasmowego internetu. Wolfgang Munch gratulował województwu podlaskiemu tego rozliczenia.

Minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński poinformował w środę na konferencji prasowej w Warszawie, że mimo postępów są nadal problemy z wykorzystaniem funduszy europejskich. Wskazał, że zagrożenie - z danych na koniec września - dotyczy pięciu regionów, w tym Podlaskiego. Mówił, że jeśli nie przyspieszy wykorzystywania unijnych funduszy może stracić 76 mln euro. 

© Portal Spożywczy 2020-07-11 23:04:21