Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

PiS proponuje Centrum Kompetencji Przemysłu 4.0 i Dolinę Rolniczą w woj. podlaskim

Utworzenie podległego samorządowi regionu Centrum Kompetencji Przemysłu 4.0 w Podlaskiem oraz dalszy rozwój branży rolnej poprzez Dolinę Rolniczą zapowiadają kandydaci PiS w wyborach do sejmiku województwa podlaskiego.

"Podlaska strefa 4.0 jest bardzo istotna jeśli chodzi o rozwój gospodarczy naszego województwa. W naszym programie poświęcamy temu bardzo dużo miejsca" - powiedział w czwartek na konferencji prasowej w Białymstoku lider listy PiS w okręgu białostockim w wyborach do sejmiku województwa podlaskiego, szef miejskich struktur tej partii Artur Kosicki.

Centrum - jak wyjaśnił Kosicki - mogłoby powstać na bazie któregoś z departamentów urzędu marszałkowskiego, "być może w jednym z obiektów" tego urzędu i miałoby być miejscem gromadzenia, analizowania i wykorzystywania informacji, bo to jest ważne w przemyśle 4.0. "To znaczy ludzie z firm będą spotykali się tam po to, żeby rozmawiać, po to, żeby przekazywać sobie informacje" - mówił Kosicki.

"Zwiększymy też środki na konkursy (na) Badania plus Rozwój (B+R), czyli będzie więcej, szybciej i łatwiej" - mówił Kosicki. Kandydaci wyjaśniali, że chodzi zarówno o konkursy z funduszy europejskich jak i krajowych czy własnych finansów województwa. Kosicki tłumaczył, że chodzi o to, by te działania mogły się wpisać w rządową strategię na rzecz odpowiedzialnego rozwoju.

"Wesprzemy nowoczesne inwestycje w technologie, wesprzemy budowę i modernizacje fabryk, bo to też jest istotne jeżeli chodzi o przemysł 4.0" - mówił Kosicki. Wśród inwestycji, które - jak mówił - "należy wesprzeć" w Podlaskiem, jest budowa fabryki aut elektrycznych. "Tutaj chcemy wesprzeć tego typu inwestycje tak, żeby choćby jeden z elementów tego auta był produkowany właśnie na Podlasiu. Nie wiemy jeszcze który" - mówił Kosicki.

"Też chcemy wesprzeć projekt tzw. Doliny Rolniczej" - dodał. Podkreślał, że Podlaskie jest regionem rolniczym i "trzeba wyjść tej gałęzi gospodarki naprzeciw". Chodzi o wspieranie nowych technologii w rolnictwie związanych głównie z produkcją żywności - tłumaczył występujący na konferencji w charakterze eksperta prezes firmy White Hill Adam Ławicki. Kandydat na radnego miejskiego Przemysław Sarosiek podkreślił, że w regionie działają też duże firmy zajmujące się produkcją maszyn rolniczych, które są "marką rozpoznawczą" regionu.

Kosicki mówił dziennikarzom o intencji wsparcia dla fabryki wiatrakowców - chodzi o "lżejsze, tańsze i łatwiejsze w obsłudze śmigłowce". "Wiemy, że taka fabryka jest już lokalizowana w Białymstoku bądź jej lokalizacja jest na ukończeniu. To są też nowe technologie i chcemy, jako przyszyły zarząd województwa, jak przejmiemy władzę w sejmiku województwa podlaskiego, też wesprzeć tego typu działania" - mówił Kosicki. Nie podał szczegółów.

"Naszym zadaniem będzie właściwie - pod kątem tych zadań, o których mówimy - zaprogramować przyszłą perspektywę finansową UE. Wiemy, że to jest - nazwijmy to - trendy jeżeli chodzi o środki europejskie, o politykę Komisji Europejskiej i w ten sposób my się w to wpisujemy, wskazując konkretne zadania, które chcemy tutaj, na naszym terenie realizować" - powiedział radny sejmiku, ubiegający się o ponowny wybór Bogusław Dębski.© Portal Spożywczy 2022-08-09 08:56:38